Twisto hlásí příchod investorů. Do firmy vstupuje jednorožec ZIP | E15.cz

Twisto zaujalo jednorožce ZIP, získalo stamiliony korun

Michal Šmída, zakladatel a ředitel fintechového start-upu Twisto.
Michal Šmída, zakladatel a ředitel fintechového start-upu Twisto.
• 
ZDROJ: Vacková Anna

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Platební aplikace Twisto získala nového investora. Do české společnosti vstupuje australská firma ZIP, která se loni stala takzvaným jednorožcem, když její hodnota překonala miliardu dolarů. Do Twista investuje společně s fondem Elevator Ventures, za kterým stojí Raiffeisen Bank. Společnost Twisto od nových investorů získala na rozvoj celkem 440 milionů korun.

Společnost ZIP vznikla v roce 2013 a dnes působí mimo domovskou Austrálii také na Novém Zélandu, ve Velké Británii a v USA. ZIP je považována za jednoho ze světových lídrů v oblasti BNPL – rozložení on-line nákupů do několika plateb, které jsou pro zákazníka bez navýšení, protože za tuto službu platí samotné e-shopy.

K novým investorům v podobě společnosti ZIP a Elevator Ventures se připojili také ti stávající: nizozemsko-britsko-singapurský fond Finch Capital, nizozemský Velocity Capital a ING banka i rakouská pojišťovna UNIQA.

Generální ředitel a zakladatel Twista Michal Šmída uvedl, že tato nová spolupráce má za cíl dále pomoci měnit nastavení středoevropského vnímání kreditu. „Chceme naučit Čechy využívat platební nástroje, aby jim pomohly k vylepšení rodinných rozpočtů a řízení cash flow, zejména v době pandemie,“ řekl Šmída. 

Získanou investicí start-up ukončuje investiční kolo B. V přímých investicích tak Twisto v tomto kole dohromady získalo 21,28 milionu eur, v přepočtu 560 milionů korun. Za svoji existenci získalo Twisto kapitál přesahující 30 milionů eur a dalších více než 20 milionů eur v úvěrech, které firma využívá pro financování nákupů zákazníků. Zmíněných sedm milionů eur získala od britských Kreos Capital a také od českého fondu Orbit Capital.

Twisto působí na českém trhu již sedm let. Za dobu své existence využilo jeho služby více než 1,6 milionu zákazníků. V roce 2018 služba Twisto úspěšně vstoupila také na polský trh, kde nabízí stejný rozsah služeb jako v Česku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah