Bankovní vklady: státu se na nich daří slušně vydělávat | E15.cz

Státu se daří slušně vydělávat na bankovních vkladech. Na vyšší úrok dosáhne i ČEZ

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český stát si solidně přivydělává na úrokových sazbách České národní banky. Ministerstvo financí jen za letošní rok protočilo přes komerční banky vklady za bezmála 260 miliard korun. Na úrocích, které se ve většině transakcí blížily dvěma procentům, tak stát od ledna inkasoval 175 milionů korun.

Relativně vysoký úrok na vkladech mohly banky státu nabídnout díky tomu, že peníze posléze uložily na ještě vyšší úrok u České národní banky. Nejčastěji stát ukládal peníze u České spořitelny.

„Ministerstvo financí ukládá volné peněžní prostředky státní pokladny, Česká spořitelna je jen jednou z protistran,“ uvádí mluvčí ministerstva Zdeněk Vojtěch. V průměru si úřad u bank podle údajů z registru smluv ukládal za roční úrok mírně převyšující 1,8 procenta, a to především ve formě krátkodobých vkladů kolem týdne až dvou.

„Parametry obchodů, jako je například úroková sazba, jsou závislé na aktuálních podmínkách na peněžním trhu a také na aktuálním nastavení měnové politiky České národní banky, prostřednictvím které jsou tyto transakce realizovány zejména v podobě repo operací,“ dodává Vojtěch. Takzvanou repo sazbu drží ČNB na úrovni dvou procent. 

„Stát ukládá své finanční přebytky v řádově zcela jiných částkách než kupříkladu běžné domácnosti, čímž dosahuje vyššího zhodnocení vkladu,“ říká ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek, podle něhož jde vzhledem k situaci na trhu o standardní druh obchodu.

Trio největších českých bank soustředících u sebe rozhodující podíl tuzemských vkladů, nabízí domácnostem úrok nejčastěji v řádu několika desetin procenta. „Nabízet vyšší sazby má v Česku smysl jenom pro malé banky, které potřebují peníze, aby se dokázaly etablovat na trhu,“ říká domácí bankéř, který si nepřál být jmenován. 

Vedle státu si na vyšší úrok vysoko přes půldruhého procenta sáhnou i velcí hráči z řad firem. „Jsme jednou z největších firem v Česku, s bankami na správě účtů spolupracujeme opravdu dlouhodobě a tomu odpovídají také podmínky,“ vysvětluje například mluvčí polostátní energetické Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah