Hypoteční trh zažívá brutální propad | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Konec tříletých žní: Hypoteční trh zažívá brutální propad

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Zatímco v posledních letech poskytly banky hypotéky v objemu přes 200 miliard korun, letos lze očekávat výrazný propad. Jen za prvních deset měsíců nastal meziroční pokles ze 184 na 145,3 miliardy korun, tedy o více než pětinu. Vyplývá to z dat Fincentrum Hypoindexu, která zahrnují drtivou většinu trhu.

Na výsledku letošního roku už mnoho nezmění ani dva zbývající měsíce. „Nastane pětinový propad objemu hypoték a počet poskytnutých hypoték klesne o čtvrtinu,“ odhaduje Luboš Svačina z makléřské hypoteční firmy Golem Finance.

Lidé si loni podle Hypoindexu vzali úvěry v objemu 218,4 miliardy korun. Při pětinovém propadu se objem hypoték dostane ke 175 miliardám. Podobný odhad má Jiří Vagner, obchodní ředitel Next finanční. „Výsledek za celý rok dosáhne 160 až 170 miliard,“ míní.

Tip: Jaké sazby vám banky nyní nabídnou? Spočítá vám je naše kalkulačka.

Hypotéky zlevňují, po slabším létě poptávka oživuje

Ještě na počátku roku byly banky optimistické, očekávaly pokles do patnácti procent. Realita je však výrazně horší, s čímž se už pro letošek smiřují. „Předpokládáme podobný meziroční vývoj jako za prvních deset letošních měsíců,“ uvádí Michal Teubner z Komerční banky.

Hypoteční trh táhne dolů řada faktorů. „Jsou dva základní důvody: nedostatek nemovitostí za rozumnou cenu a regulace ČNB,“ upozorňuje Vagner. Podle Svačiny se k tomu ještě přidávají vysoké ceny realit.

Jak si odečíst zaplacené úroky z hypotéky z daní

Trh loni výrazně ovlivnila ČNB, když zpřísnila podmínky poskytování hypoték. Kvůli tomu už na hypotéku nedosáhla zhruba pětina žadatelů, pro které byla ještě před rokem dostupná. „Velká část klientů se jednoduše snažila zajistit financování za příhodnějších podmínek,“ zdůrazňuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. Zájemci o úvěr se tak koncem loňského roku „předzásobili“, což vedlo k propadu hypotečního trhu v dalších měsících.

Situace se podle expertů v brzké době nezmění. „Vývoj v roce 2020 bude podobný letošnímu,“ soudí Vagner z Next finanční. Obdobně mluví šéf Hypoteční banky Jiří Feix: „Očekávám, že se roční prodeje hypoték stabilizují na úrovni 180 až 200 miliard korun.“ 

Vývoj objemu hypotékVývoj objemu hypotékAutor: Fincentrum Hypoindex

Úvěry ze stavebního spoření. Vyplatí se?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!