Američtí klienti hromadně opouštějí Uber. Dopravce zhatil protest proti Trumpovi | E15.cz

Američtí klienti hromadně opouštějí Uber. Dopravce zhatil protest proti Trumpovi

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nové imigrační nařízení prezidenta Donalda Trumpa vzbudilo značný odpor. Stovky lidí si například smazaly uživatelský účet u přepravní služby Uber kvůli tomu, že společnost údajně překazila stávku. 

Stovky lidí na sociální síti Twitter oznámily, že mažou účty, které mají u společnosti Uber. Důvodem byla stávka taxikářů, kteří v New Yorku hodinu odmítali nabírat zakázniky na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho. Stávka měla vyjádřit solidaritu s těmi, kteří protestují proti zákazu příjímání uprchlíků. Ke stávce byli také pozváni řidiči služby Uber a Lyft, řada z nich přislíbila svou účast. 

Krátce po zahájení stávky zveřejnil Uber na svém Twitterovém účtu zprávu, že růst cen za přepravu, která je závislá na poptávce zákazníků a dostupném počtu automobilů, byl zastaven. Avšak řidiči, kteří si zprávu přečetli, to pochopili tak, že stávka skončila. Podle kritiků, kteří už nemají službu Uber ve svém telefonu, údajně společnost překazila stávku. 

Uber se bránil tím, že chtěl jen své zákazníky upozornit na to, že se cena za přepravu vrací ke svému normálu. Kritici ale upozorňují také na to, že CEO Uberu Travis Kalanick je členem širší skupiny poradců prezidenta Trumpa. 

Stěžují si také šéfové významných firem

Proti imigračnímu nařízení aktivně vystoupili šéfové významných amerických firem. Například šéf společnosti Apple Time Cook poslal zaměstnancům dopis, ve kterém oznámil, že „společnost takovou politiku nepodporuje“. Vyjádřil se také šéf Tesly Elon Musk, podle kterého se nejedná o nejštastnější způsob, jak řešit současné výzvy, které má země.

Spoluzakladatel Airbnb a CEO společnosti Brian Chesky si nebral servítky: „Nevpustit uprchlíky do země není správné a my musíme stát s těmi, které toto nařízení poškozuje,“ řekl a dodal: „Airbnb bude poskytovat bezplatné bydlení každému, komu není dovoleno přiletět do Spojených států.“ 

Společnost Google upozornila své zaměstnance, kterých se opatření může týkat, aby neopouštěli Spojené státy. Jedná se přibližně o 100 osob, které jsou tímto nařízením poškozeny. Jeden íránský zaměstnanec přiletěl do USA dokonce jen pár hodin, než začalo opatření platit.

„Jsme znepokojeni dopadem tohoto nařízení a restikcím, které přinese zaměstnancům Google a jejich rodinám. Opatření také může vytvářet bariéry k tomu, že USA přijde o skvělé talenty,“ uvedl Google ve svém prohlášení. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah