Apple se připravuje na možný nedostatek klíčového komponentu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Apple se připravuje na možný nedostatek klíčového komponentu baterií

Apple se připravuje na možný nedostatek klíčového komponentu baterií
iPhone
• 
ZDROJ: Foto Shutterstock, Pixabay

ČTK

Americká technologická společnost Apple Inc. poprvé sama jedná o dlouhodobých dodávkách kobaltu přímo s těžebními firmami. Chce si zajistit dostatek klíčového komponentu baterií, kterého zřejmě bude kvůli očekávanému boomu elektromobilů nedostatek. Až dosud firma nákupy kobaltu nechávala na výrobcích baterií.

Výrobce chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad, který patří k největším koncovým spotřebitelům kobaltu na světě, se snaží uzavřít kontrakty na několik tisíc tun tohoto kovu na období minimálně pěti let. Jednání s těžaři podle zdrojů agentury začala už před rokem.

Mluvčí Applu odmítl informaci komentovat, nicméně šéf Glencore Plc Ivan Glasenberg už koncem loňského roku jmenoval Apple mezi několika společnostmi, s nimiž o dodávkách kobaltu jedná.

O dlouhodobé kontrakty na kobalt usilují také výrobci baterií i automobilky, žádná významnější dohoda ale dosud uzavřena nebyla.

Lektor osobního rozvoje: Technologie jsou jako droga, lidé přestávají přemýšlet

Kobalt je základní složkou lithium-iontových baterií pro chytré telefony. Zatímco telefony spotřebují přibližně osm gramů rafinovaného kobaltu, baterie pro elektrické vozidlo potřebuje zhruba tisícinásobek.

Cena kobaltu se za posledních 18 měsíců více než ztrojnásobila, tuna tohoto kovu nyní stojí asi 80 tisíc dolarů (1,6 milionu korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!