Bloomberg: Španělé už pro českou Telefóniku hledají kupce | E15.cz

Bloomberg: Španělé už pro českou Telefóniku hledají kupce

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělská telekomunikační skupina Telefónica SA se chce zbavit celého svého podílu 69 procent v tuzemské Telefónice ČR o tržní hodnotě 3,6 miliardy amerických dolarů (asi 68 miliard korun). Aktuální tržní hodnota české Telefóniky dosahuje 97,6 miliardy korun. S odkazem na důvěryhodné zdroje to uvedla agentura Bloomberg.

Skupině Telefónica SA pomáhají nalézt kupce banky Goldman Sachs a Société Générale, tvrdí zdroje Bloombergu. Zpráva dále doplňuje, že hlavní tuzemští konkurenti T-Mobile a Vodafone jen stěží získají regulatorní povolení k potenciálnímu převzetí kontroly nad Telefónikou ČR. Transakce by tak podle Bloombergu byla cestou, otevřenou ke vstupu nového silného hráče na trh. Jak španělská skupina Telefónica SA, tak Goldman Sachs a Société Générale odmítly spekulace komentovat.

Akcie Telefóniky na pražské burze v okamžiku publikování zprávy obchodovaly se ztrátou cca 0,5 procenta pod 302 korun, pak ale nabraly více než pětiprocentní zisk až na 321 korun za akcii.

PPF, nebo Rusové?

V českých kruzích se spekuluje především o jednom potenciálním zájemci - skupině PPF miliardáře Petra Kellnera. Mluvčí skupiny Radek Stavěl však nechtěl nic komentovat. PPF byla dlouhou dobu jistým účastníkem aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Nakonec ale z celé akce odstoupila a prodala PPF Mobile Services, tedy firmu, se kterou se první podoby aukce účastnila, do rukou jejího šéfa Tomáše Budníka. Ten projekt dva roky pod PPF připravoval a nyní se s ním pod novým názvem Revolution Mobile do aukce přihlásil a prohlašuje, že kapitál PPF již za firmou nestojí.

Zájem by mohl být i z Ruska. V červencovém rozhovoru pro Bloomberg pronesl ruský miliardář Vladimir Jeftušenkov, který ovládá finanční skupinu AFK Sistěma, že „zkoumá možné akviziční cíle na vícero trzích včetně České republiky“. Spekulace o prodeji podílu nebo části podílu v tuzemské Telefónice španělskou skupinou se vynořují pravidelně. Doposud však nikdo podobné zprávy nepotvrdil.

„Za potenciální prodej majoritního podílu v Telefónice ČR neočekáváme platbu významné prémie, pokud vůbec nějaké. Z našeho pohledu by se jevila skupina PPF jako nejpravděpodobnější kupec v tuto chvíli,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány. V případě, že by majoritní podíl v Telefónice byl na prodej, bude podle něj kupec povinen učinit nabídku na odkup zbývajících podílů od ostatních akcionářů.

Telefónica táhla nahoru pražskou burzu

Akcie telekomunikační firmy Telefónica ČR dnes posílily o 6,6 procenta po zprávě o možném prodeji majoritního podílu mateřskou španělskou skupinou Telefónica. Operátor táhl nahoru pražskou burzu, jejíž klíčový index PX díky němu posílil o 0,35 procenta na 966,50 bodu.

Vývoj akcií Telefóniky CR za posledních pět let

Vývoj akcií Telefónica Czech Republic za posledních pět let Autor: E15
Zdroj: E15.cz

V okamžiku publikování zprávy agentury Bloomberg se akcie Telefóniky na burze obchodovaly se ztrátou zhruba 0,5 procenta, ale pak vystřelily vzhůru. Uzavíraly se ziskem 6,6 procenta na 323 korunách, přičemž se objemem obchodů ve výši téměř 312 milionů korun postaraly o bezmála polovinu dnešních obchodů na pražském kapitálovém trhu.

„Investoři zřejmě začali spekulovat na to, že pokud skutečně dojde k prodeji, tak se bude nový vlastník snažit vykoupit z burzy zbývající menšinové podíly,“ komentoval dění kolem Telefóniky analytik Komerční banky Josef němý.

V polovině roku tuzemská Telefónica obsluhovala 5,1 milionu mobilních zákazníků a zhruba 1,4 milionu klientů pevných linek. 1,4 milionu mobilních klientů obsluhuje na Slovensku. V minulých měsících skupina Telefónica SA uskutečnila prodej irské divize za až 850 milionů eur, od KPN naopak převzala kontrolu nad německou divizí E-Plus za 8,55 miliady eur, vlivem akcionářských a strategických změn také zvyšuje své pozice v Telecom Italia.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.