Český výrobce lithiových baterií se soudí s Číňani. Padají slova o obstavených účtech a špionáži | E15.cz

Český výrobce lithiových baterií se soudí s Číňani. Padají slova o obstavených účtech a špionáži

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá investiční společnost CDC se soudí o zhruba 130 milionů korun s českou společností HE3DA, která se zabývá vývojem bateriových technologií. Čínský koncern přes svou německou pobočku investoval peníze do vývoje speciálních baterií a nyní chce peníze zpět, protože se obává podvodu. 

Obvodní soud pro Prahu 9 obstavil firmě HE3DA účty a následně Městský a Ústavní soud rozhodnutí potvrdili, tvrdil zástupce CDC. Spolumajitel společnosti HE3DA Vladimír Jirkaspor nekomentoval. Česká firma ale tvrdí, že nemá obstavený žádný účet a že v kauze jde o průmyslovou špionáž.

"Spor se netýká mateřské firmy, ale dceřiné HE3DA Technologies, a měl být řešen v rámci rozhodčího řízení. Z naší strany ale nebylo nic porušeno, poškozeni jsme naopak my. Ze strany CDC šlo o pokus získat naše technologie," sdělila HE3DA. Společnost podle prohlášení aktuálně jedná s dalšími investory.

Podívejte se na chod provozu HE3DA:
Český výrobce lithiových baterií má obstavené účty. Čínský investor se bojí podvodu

"Společnost HE3DA neplnila stanovené podmínky. Nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani informace o plánovaných pracích a finančních transakcích. Finanční prostředky přitom využívala nehospodárně a v rozporu s dohodou," uvedla společnost CDC. HE3DA podle ní údajně popisovala klíčové parametry baterií v nereálných hodnotách, takže nesplňují původní ujištění a sjednané závazky.

CDC je investiční platforma založená v Německu jako dceřiná společnost silné čínské energetické společnosti, která vyhledává nové energetické projekty v Evropě.

Společnost HE3DA vyvíjí bateriové technologie na základě celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky. Baterie mají díky využití nanomateriálů energii uchovávat dlouhodobě bez větších ztrát. Loni už firma spustila menší linku v pražských Letňanech, další linku a halu pro vývoj chce vybudovat v Horní Suché na Karvinsku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.