Český výrobce lithiových baterií se soudí s Číňani. Padají slova o obstavených účtech a špionáži | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Český výrobce lithiových baterií se soudí s Číňani. Padají slova o obstavených účtech a špionáži

ČTK

Německá investiční společnost CDC se soudí o zhruba 130 milionů korun s českou společností HE3DA, která se zabývá vývojem bateriových technologií. Čínský koncern přes svou německou pobočku investoval peníze do vývoje speciálních baterií a nyní chce peníze zpět, protože se obává podvodu. 

Obvodní soud pro Prahu 9 obstavil firmě HE3DA účty a následně Městský a Ústavní soud rozhodnutí potvrdili, tvrdil zástupce CDC. Spolumajitel společnosti HE3DA Vladimír Jirkaspor nekomentoval. Česká firma ale tvrdí, že nemá obstavený žádný účet a že v kauze jde o průmyslovou špionáž.

"Spor se netýká mateřské firmy, ale dceřiné HE3DA Technologies, a měl být řešen v rámci rozhodčího řízení. Z naší strany ale nebylo nic porušeno, poškozeni jsme naopak my. Ze strany CDC šlo o pokus získat naše technologie," sdělila HE3DA. Společnost podle prohlášení aktuálně jedná s dalšími investory.

Podívejte se na chod provozu HE3DA:
Český výrobce lithiových baterií má obstavené účty. Čínský investor se bojí podvodu

"Společnost HE3DA neplnila stanovené podmínky. Nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani informace o plánovaných pracích a finančních transakcích. Finanční prostředky přitom využívala nehospodárně a v rozporu s dohodou," uvedla společnost CDC. HE3DA podle ní údajně popisovala klíčové parametry baterií v nereálných hodnotách, takže nesplňují původní ujištění a sjednané závazky.

CDC je investiční platforma založená v Německu jako dceřiná společnost silné čínské energetické společnosti, která vyhledává nové energetické projekty v Evropě.

Cínovec znovu v centru dění. Připomeňte si reportáž z míst, kde se má podle memoranda těžit lithium

Společnost HE3DA vyvíjí bateriové technologie na základě celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky. Baterie mají díky využití nanomateriálů energii uchovávat dlouhodobě bez větších ztrát. Loni už firma spustila menší linku v pražských Letňanech, další linku a halu pro vývoj chce vybudovat v Horní Suché na Karvinsku.

Pražští radní chtějí Zlaté vejce. Má vyrůst místo parčíku u Štefánikova mostu
Hvězda cestovního ruchu, autobus Škoda RTO, se přestala vyrábět před 40 lety. Připomeňte si ji snímky Viléma Heckela

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!