Čína blokuje WhatsApp. Profitovat z toho bude tamní WeChat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čína blokuje WhatsApp. Profitovat z toho bude tamní WeChat

Martin Štorkán

Martin Štorkán

Funkčnost aplikace WhatsApp byla v úterý narušena čínskou vládou poté, co Peking v poslední době dále zpřísnil opatření týkající se používání internetu. Tamní vláda v rámci takzvaného Velkého čínského firewallu standardně blokuje aplikace, které jsou na Západě normálně dostupné. Minulý měsíc navíc vešel v platnost nový zákon, který používání internetu ještě více omezuje. 

Celosvětově populární aplikace, kterou vlastní internetový gigant Facebook, byla v úterý částečně blokována, takže uživatelům nešla posílat videa, fotky ani textové zprávy. Jedná se pravděpodobně o poslední „západní“ aplikaci, která v Číně až do tohoto incidentu normálně fungovala. Pokud bude zablokována kompletně, tak se přidá na list zakázaných sítí, který se v Číně každým dnem rozšiřuje. Nedávno například dostaly ban tři streamovací služby.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se snaží přesvědčit pekingské vůdce, aby jeho služby v pevninské Číně znovu povolili. Po několikaletých kurzech mandarínštiny se Zuckerberg sešel se šéfem čínské propagandy, ale výsledky se zatím nedostavily.

Z problémů a možného konce aplikace WhatsApp bude v Číně nejvíce profitovat její přímý konkurent − domovská aplikace WeChat.

Ta má v současnosti více než 900 milionů aktivních uživatelů a těší se velké oblibě. Jejím prostřednictvím lze v Číně například i platit účty za elektřinu nebo zavolat policii. Čína má pro většinu celosvětových aplikací vlastní alternativy. Například místo Twitteru Číňané používají WeiBo, kde jsou podobná pravidla.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!