Aukce kmitočtů: čtvrtý velký mobilní operátor v ČR nebude | E15.cz

Čtvrtý velký mobilní operátor v Česku nebude, vyplývá z výsledků aukce kmitočtů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čtvrtý velký mobilní operátor v Česku zatím nebude, vyplývá z výsledků aukce kmitočtů, kterou provedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 megahertzů (MHz) si mezi sebou rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone. Tyto firmy si také se společnostmi CentroNet a Nordic Telecom rozdělily bloky v pásmu 3400 až 3600 MHz. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun. Podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka výsledky aukce zvýší konkurenční tlak na operátory a na další snížení cen. Dražbu ministr označil za úspěšně dokončenou. 

ČTÚ uvedl, že z původních sedmi zájemců tak v aukci nakonec uspělo pět, neuspěly firmy Poda a Sev.en Innovations, která patří do skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun. Souhrnná vyvolávací cena byla 5,4 miliardy korun.

Aukce měla přivést na trh jednoho či více nových operátorů, kteří by zvýšili konkurenci na trhu, což by mohlo vést k poklesu ceny mobilních dat. Z oznámení ČTÚ vyplývá, že T-Mobile celkem za kmitočty zaplatí 1,89 miliardy korun, Vodafone 1,57 miliardy korun, O2 pak 1,34 miliardy korun, CentroNet 628 milionů korun a Nordic Telecom 168 milionů korun.

"Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici posílí i vstoupí noví operátoři v pásmu 3400 až 3800 MHz. Celková částka je 5,596 miliardy korun, což je vyšší částka, než bylo očekáváno," uvedla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková.

Telekomunikační úřad dražil kmitočty v pásmu 700 MHz uvolněné přechodem TV vysílání na DVB-T2 a také frekvence 3,4 až 3,6 gigahertzů (GHz). Souhrnná vyvolávací cena byla asi o 900 milionů korun nižší, než byl původní záměr úřadu v minulém roce. Důvodem byly výsledky podobných soutěží jinde ve světě i zlevnění jednoho z frekvenčních bloků, na který je navázána povinnost poskytovat takzvaný národní roaming.

ČTÚ uvedl, že v pásmu 700 MHz získala společnost O2 Czech Republic blok o velikosti 2x10 MHz, spojený se závazkem národního roamingu a služeb pro krizové a bezpečnostní složky státu. Další bloky v tomto pásmu získaly společnosti T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

Bloky o velikosti 20 MHz v pásmu 3400 až 3600 MHz, spojené se závazkem pronájmu kmitočtů pro podporu takzvaného Průmyslu 4.0, pak podle úřadu získaly firmy O2 Czech Republic a CentroNet. Dalšími úspěšnými uchazeči v tomto pásmu byly společnosti T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic a Nordic Telecom 5G, dodal ČTÚ.

Společnost Nordic Telecom v reakci na výsledky dražby uvedla, že plánuje českým zákazníkům nabídnout kromě stávajících služeb fixního připojení k internetu také mobilní služby. "Úspěch v aukci je pro nás dalším krokem k tomu, abychom se stali důležitým hráčem i na trhu mobilních služeb. Díky nově získaným 5G frekvencím hodláme nabízet mobilní služby zákazníkům na celém území republiky," sdělil ředitel pro vnější vztahy firmy David Voska. Web Lupa.cz ale upozornil, že firma bude závislá na takzvaném národním roamingu v síti O2.  

Nordic Telecom aktuálně patří mezi pět největších poskytovatelů pevného internetového připojení v České republice. Jeho služby využívá více než 110 tisíc zákazníků.

Kvůli změně podmínek aukce vláda v lednu odvolala tehdejšího předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka. Na jeho místo dosadila dosavadní členku rady Hanu Továrkovou, která dostala za úkol přivést na trh čtvrtého operátora, připomněl zakladatel webu Hlídač státu Michal Bláha.

"Samozřejmě mě mrzí, že 5G aukce neskončila příchodem velkého čtvrtého infrastrukturního hráče, ale úspěšným operátorům upřímně gratuluji," napsal na twitteru bývalý šéf ČTÚ Novák.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň řekl, že očekávat vstup nového operátora do hlavního segmentu bylo asi nereálné. "Vybudování sítě je obrovsky náročná investice, finančně i časově. A sama existence této aukce ukazuje, že se technologie vyvíjejí rychleji, než by mohl nový operátor infrastrukturu pro jeden vývojový stupeň vybudovat. Vyššímu zájmu investorů brání také relativně malá velikost českého trhu. Je zvláštní, nakolik jsou telekomunikační trhy v Evropě stále rozparcelovány podle státních hranic, navzdory principu jednotného trhu," uvedl.

Zkušenosti ze zahraničí podle něj ukazují, že hlavní tlak na snižování cen nevede přes nové operátory s licencí na budování infrastruktury, nýbrž přes virtuální operátory, kteří nabízejí služby skrze stávající operátory. "U nás zůstávají také velké cenové rozdíly mezi soukromými a firemními zákazníky - proto se i soukromé osoby snaží dostat k nějakému firemnímu tarifu," dodal Bartoň.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah