Ericsson přiznal, že uplácel. Za korupci zaplatí miliardovou sankci | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ericsson přiznal, že uplácel a falšoval účetnictví. Za korupci v USA zaplatí miliardovou sankci

ČTK, vku

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny, Vietnamu a Džibutska. Švédský výrobce telekomunikačních zařízení souhlasil, že zaplatí přes miliardu dolarů (23 miliard korun), aby ukončil americké vyšetřování, které se týkalo i podplácení vládních představitelů. Podle agentury Reuters to uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Částka se skládá z pokuty přes 520 milionů dolarů a z dalších 540 milionů dolarů, které má Ericsson uhradit Komisi pro cenné papíry (SEC).

Firma přiznala, že v letech 2000 až 2016 porušovala americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Zapojila se do systému vyplácení úplatků a falšování účetnictví, uvedl úřad. Podle zpravodajského serveru BBC má být částka jednou z nejvyšších, jaká byla za porušování FCPA vyměřena.

Ericsson je jedním z největších výrobců zařízení pro mobilní sítě na světě. V září uvedl, že vyčlenil 1,2 miliardy dolarů na pokrytí případných sankcí vyplývajících z amerického vyšetřování. Ve třetím čtvrtletí kvůli tomu vykázal ztrátu 6,9 miliardy švédských korun (16,8 miliardy korun).

Ericsson musí šetřit, chce propustit až 25 tisíc zaměstnanců ve svých zahraničních pobočkách

Huawei už podepsala 50 kontraktů na budování 5G sítí. Navzdory nátlaku USA poráží Nokii i Ericsson

Jaroslav Bukovský: Disconnect aneb mizející legenda

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!