Ericsson přiznal, že uplácel. Za korupci zaplatí miliardovou sankci | E15.cz

Ericsson přiznal, že uplácel a falšoval účetnictví. Za korupci v USA zaplatí miliardovou sankci

ČTK, vku

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny, Vietnamu a Džibutska. Švédský výrobce telekomunikačních zařízení souhlasil, že zaplatí přes miliardu dolarů (23 miliard korun), aby ukončil americké vyšetřování, které se týkalo i podplácení vládních představitelů. Podle agentury Reuters to uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Částka se skládá z pokuty přes 520 milionů dolarů a z dalších 540 milionů dolarů, které má Ericsson uhradit Komisi pro cenné papíry (SEC).

Firma přiznala, že v letech 2000 až 2016 porušovala americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Zapojila se do systému vyplácení úplatků a falšování účetnictví, uvedl úřad. Podle zpravodajského serveru BBC má být částka jednou z nejvyšších, jaká byla za porušování FCPA vyměřena.

Ericsson je jedním z největších výrobců zařízení pro mobilní sítě na světě. V září uvedl, že vyčlenil 1,2 miliardy dolarů na pokrytí případných sankcí vyplývajících z amerického vyšetřování. Ve třetím čtvrtletí kvůli tomu vykázal ztrátu 6,9 miliardy švédských korun (16,8 miliardy korun).

Autor: ČTK, vku
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!