Facebook nabídne akcie za vyšší cenu, než se čekalo

Facebook

Facebook Zdroj: profimedia.cz

Burzovní událost desetiletí, ne-li století – tak se mluví o dnešním vstupu Facebooku na burzu.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se díky vstupu Facebooku na burzu zařadil mezi 30 nejbohatších lidé planety.
Akcie Facebooku se začnou obchodovat v pátek.
Hodnota společnosti, která sociální síť vlastní, tak přesáhne 100 miliard dolarů (téměř dva biliony korun). To je třetí nejvyšší částka v historii amerických firem v den úpisu akcií.
Facebooku se předpovídá, že první den na burze jeho akcie mohou vykázat růst až o 30 procent.
6
Fotogalerie
Burzovní událost desetiletí, ne-li století – tak se mluví o dnešním vstupu Facebooku na burzu. Americká společnost už oznámila, že při IPO nabídne akcie za 38 dolarů za kus. Hodnota společnosti, která vlastní stejnojmennou sociální síť, tak přesáhne 100 miliard dolarů (téměř dva biliony korun). To je třetí nejvyšší částka v historii amerických firem v den úpisu akcií. Akcie Facebooku se začnou obchodovat v pátek.

Uvedení akcií na burzu firmě a jejím současným akcionářům přinese zhruba zhruba 18,4 miliard dolarů, tedy téměř 370 miliard korun. Původní očekávání byla výrazně nižší a experti cenu akcií při vstupu na burzu odhadovali na 28 až 35 dolarů. Řadu odpůrců ale upozorňuje na příliš vysoká očekávání, která se podle nich mohou ukázat jako přehnaná.

Portfolio manažeři a profesionální správci majetku drobným investorům často doporučují, aby na IPO Facebooku zapomněli. Cena akcií se po vstupu na burzu v dalších dnech často sníží, někdy i velmi výrazně. Facebooku se ale předpovídá, že první den na burze jeho akcie mohou vykázat růst až o 30 procent.

Vlastník největší sociální sítě na světě se nicméně již nyní zařadil mezi největší americké technologické firmy. Podle předběžných propočtů je Facebook se 104 miliardami dolarů hodnoty sedmou největší americkou technologickou společnosti. Je větší například než Cisco a dokonce dvakrát větší než výrobce počítačů Hewlett Packard. Facebook má při ceně 38 dolarů za akcii zhruba stejnou hodnotu jako internetový obchod Amazon.com.

Vstup na burzu dělá milionáře i z běžných zaměstnanců

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg (28) se díky vstupu Facebooku na burzu zařadil mezi 30 nejbohatších lidé planety. Hodnota majetku, kterým disponuje, dosahuje minimálně 19,1 miliardy dolarů (zhruba 384 miliard korun).

.

FacebookFacebook|Jan Sedlak

Z velké části zaměstnanců udělá vstup firmy na trh dolarové milionáře. Počet zaměstnanců Facebooku se přitom od roku 2008 rozrostl z 800 až na současných 3000. Na více než jeden milion dolarů si po vstupu firmy na burzu přijde zhruba tisícovka z nich.

Nejštědřeji se vedení podniku v minulosti chovalo k programátorům. Bývalý zaměstnanec před časem britskému deníku Daily Mail tvrdil, že například v roce 2009 firma nabídla programátorům s 15letou pracovní praxí nákup zhruba 65 tisíc akcií po šesti dolarech. Po směně akcií v poměru 5:1, která se odehrála v říjnu 2010, mohou nyní tito programátoři nakoupit celkem 325 tisíc akcií, což jim při následném prodeji za 38 dolarů za jednu akcii přinese zisk 12,4 milionů dolarů, tedy téměř čtvrt miliardy korun.