Hynek Chudárek: Stanice ČT1 a ČT2 by měly mít sladěné programy | E15.cz

Hynek Chudárek: Stanice ČT1 a ČT2 by měly mít sladěné programy

Hynek Chudárek
Hynek Chudárek
• 
ZDROJ: Zbynek Pecak

Miroslav Honsů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Červen přinesl nečekané oznámení o rezignaci Jiřího Janečka na post generálního ředitele České televize. Jedním z jeho možných nástupců je Hynek Chudárek, který společně s Jiřím Balvínem vybudoval Óčko. O Kavčí hory se pokoušel již před dvěma lety, kdy se probojoval mezi pět finalistů.

* Je váš zájem o tuto funkci trvalý, nebo vás do křesla šéfa ČT láká něco nového?

Už tenkrát jsem byl vnitřně připravený na to, že bych to ještě jednou zkusil. Ale nečekal jsem, že Jiří Janeček odejde tak brzo. Umístil jsem se tehdy vlastně jako třetí, což vzhledem k výjimečnosti této funkce nebylo špatné. Rozhodně jsem tedy musel něčím zaujmout.

* Jaký je váš názor na aktuální problém reklamy v ČT?

Reklama v České televizi funguje jako regulátor ceny reklamy. Když tam nebude, bude si dělat Nova s Primou, ale především Nova, co chtějí. Nejsem přesvědčen o tom, že balík reklamy, která nepůjde na ČT, skončí v malých televizích, rádiích a ostatních mediatypech. Podle mne se opět většina přesune k velkým televizním zadavatelům. Česká televize pak samozřejmě pocítí pokles výnosů z teleshoppingu, podle mého i ze sponzoringu a bude mít menší odpočet DPH na vstupu v důsledku snížení koeficientu.

* Co byste začal řešit hned po nástupu na Kavčí hory?

Aby mohla dobře plnit svou úlohu, musí se Česká televize především zklidnit a působit opět jako důvěryhodná instituce, kterou si koncesionář platí. Vztahy mezi Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a ředitelem a radou a managementem jsou posledního půl roku velmi rozhádané. Situace v České televizi byla silně medializována, což mohlo přispět i k oznámení odchodu Jiřího Janečka, případně i k nezvolení Jiřího Baumruka do Rady ČT. Navenek se situace jevila jako neklidná a musím říct, že ještě nikdy takhle neklidná nebyla. Mezi radou a ředitelem musí nastat, přestože rada je kontrolním orgánem, konstruktivní vztah. A najednou dochází k třenicím, kdy všichni napjatě očekávají každé zasedání rady s tím, co se na něm bude dít. Zlepšení spolupráce mezi radou a ředitelem se podle mě projeví i v lepším fungování televize.

* Jak vnímáte pojem veřejnoprávnost?

Já si pojem veřejnoprávnost spojuji nejvíc s tím, že se v ČT opět začne produkovat co nejvíc původní tvorba. Ať už pro děti, nebo dramatická. Stejně by měly vznikat vzdělávací a výchovné pořady. Jinde na ně místo není. V dnešní ekonomické krizi je nebude dělat ani Nova – a také je nedělá.

* Jak by podle vás mělo vypadat zpravodajství na ČT?

Především musí být objektivní, nezávislé a vyvážené, to je jasné. Tam to začíná a tam to končí. To znamená, že vše bude záviset na výběru šéfa zpravodajství, ve kterého musíte mít absolutní důvěru. To bude osoba, která bude všechny zajímat. Já samozřejmě vím, koho bych chtěl.

* Jiří Janeček rozjel v ČT poměrně rozsáhlou restrukturalizaci, ale ta zdaleka není u konce. Jak byste v ní pokračoval?

Už při první volbě jsem nebyl zastáncem řízení programu v podobě čtyř samostatných šéfů čtyř různých programů bez vzájemné provázanosti a nejsem jeho zastáncem ani teď. Podle mne má být jeden silný programový šéf – samozřejmě se nebavíme o zpravodajství a sportu, ale o jedničce a dvojce. Tento šéf musí zajistit cross promo, synergie, vzájemné vazby mezi kanály, efektivní využívání v oblasti programování a podobně. Program obou stanic musí fungovat jako celek.

Celý rozhovor ve Strategii č. 7, která vychází 21. července

Autor: Miroslav Honsů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah