Internetové firmy údajně platí o polovinu nižší daně než ostatní. Komise navrhuje globální řešení | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Internetové firmy údajně platí o polovinu nižší daně než ostatní. Komise navrhuje globální řešení

ČTK

Digitální společnosti platí v Evropské unii na daních méně než polovinu ve srovnání s tradičními podniky. Tvrdí to Evropská komise v návrhu zprávy, který podporuje plány na vyšší zdanění firem, jako jsou americký internetový obchod Amazon či sociální síť Facebook.

Návrh, jenž má být schválen ve čtvrtek, podle agentury Reuters uvádí, že nejlepším řešením této daňové disproporce je uzavření globální dohody. Dodává však, že v případě nedostatečného pokroku v tomto směru by měla Evropská unie podniknout vlastní opatření.

Krátkodobá řešení podle návrhu zahrnují například zdanění digitálních podniků na základě jejich tržeb, a nikoli zisku. Tento postup byl již dříve navržen Francií a získal podporu deseti členských zemí Evropské unie.

V dlouhodobém horizontu by EU podle návrhu měla zajistit, aby digitální firmy mohly být zdaňovány i v zemích, kde nejsou fyzicky přítomné, napsala agentura Reuters.

Plán unie na zdanění internetových firem v Evropě má první trhliny

Europoslanec Paul Tang tento měsíc ve své zprávě uvedl, že země EU v letech 2013 až 2015 možná přišly na daňových příjmech od amerických internetových firem Facebook a Google až o 5,4 miliardy eur (141 miliard Kč).

Na vině je podle něj fakt, že velké internetové firmy podléhají v EU nepřiměřeně nízké daňové zátěži. Nadnárodní internetové firmy podle dokumentu "minimalizují daňovou zátěž v EU tím, že všechny své příjmy směrují do zemí, kde jsou daně nízké, jako je Irsko a Lucembursko".

Amazon v Česku zvýší nástupní mzdy. V přetahované o lidi se snaží přebít konkurenty

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!