Komárkovy miliardy: Na český sázkový trh vstoupí nový evropský hráč

Sázkovka Betano sponzoruje i fotbalový klub Sporting Lisabon

Sázkovka Betano sponzoruje i fotbalový klub Sporting Lisabon Zdroj: Reuters

Mezi zaběhlé sázkové kanceláře míří do Česka nový hráč. Ministerstvo financí vydalo licenci společnosti provozující značku Betano. Její start se dá očekávat během několika týdnů. Geograficky spadá do Řecka a podíl v její mateřské firmě drží Sazka z impéria miliardáře Karla Komárka.

„Společnost Kaizen Gaming CZ Limited získala povolení k provozování kurzového sázení a technické hry, obojí provozované v prostředí internetu,“ potvrdila deníku E15 mluvčí ministerstva financí Nikola Morava. Sazka Group používá pro své řecké investice firmu OPAP. Ta drží v mateřském holdingu Betana, firmě Kaizen Gaming, podíl téměř 36,8 procenta.

O tom, jaký cíl vstupem Betana na český trh Sazka Group potažmo další akcionáři sledují, mluvčí Komárkovy KKCG Dana Dvořáková odmítla spekulovat. „K této strategické záležitosti se vyjadřovat nebudeme,“ sdělila.

Podle informací z trhu by Betano mělo nabízet klasické kurzové sázky včetně těch na nejvyšší českou hokejovou a fotbalovou soutěž. Kromě sázení má ale v portfoliu i online kasino, které mu také česká licence dovoluje provozovat.

Lidé si u značky mohou vsadit v Bulharsku, Brazílii, Chile, Německu, Portugalsku či v Rumunsku. Betano také sponzoruje lisabonské fotbalové kluby Benfica a Sporting. Na trhu působí deset let.

Sazka Group je na jihu Evropy poměrně aktivní. Společností OPAP si sáhla i do největšího řeckého poskytovatele sázek, společnosti Stoiximan, kde OPAP drží většinu. Sazka Group posílila na konci loňského roku i v samotné sázkovce OPAP, hlasovací podíl zvýšila na 47,6 procenta a ekonomický podíl má 40,5 procenta. Plány jsou ale ještě ambicióznější, před pandemií mířily k ovládnutí až 67 procent akcií firmy. Sázkovka je čtvrtou největší v Evropě.

Komárkovo loterijní impérium sahá i do firem na Kypru, v Itálii či v Rakousku. Od roku 2024 bude jeho skupina pravděpodobně provozovat i britskou Národní loterii. Za loňské první pololetí Sazka Group vydělala zhruba 4,5 miliardy korun.

Do zahraničních loterijních dobrodružství se pouštějí kromě majitelů Tipsportu i další čeští hráči. Skupina Emma Capital podnikatele Jiřího Šmejce ovládá chorvatskou sázkovku SuperSport, Fortuna Entertainment Group společnosti Penta má kromě Slovenska aktivity v Polsku, v Rumunsku a v Chorvatsku.