Majiteli Googlu prudce vzrostl zisk, dařilo se hlavně díky internetové reklamě | E15.cz

Majiteli Googlu prudce vzrostl zisk, dařilo se hlavně díky internetové reklamě

Google
Google
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 36,6 procenta na 9,19 miliardy dolarů (209 miliard korun). Hospodaření podpořil hlavně růst příjmů z internetové reklamy, uvedla dnes společnost. Celkové příjmy však zaostaly za očekáváním.

Zisk na akcii činil 13,06 dolaru a příjmy se zvýšily o 21,4 procenta na 33,74 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali zisk 10,45 dolaru a příjmy 34,05 miliardy dolarů. Růst výdajů však již třetí čtvrtletí za sebou snížil provozní marži, tedy podíl provozního zisku na tržbách, a to na 25 procent z loňských 28 procent.

Googlu se daří již několik let vykazovat vysoký růst příjmů, protože obchodníci mají zájem o koupi zobrazovací reklamy ve vyhledávači a na stránkách YouTube. Příjmy z reklamy ve třetím čtvrtletí stouply o 20,3 procenta na 29 miliard dolarů a překonaly očekávání.

Firma se však v posledních letech zaměřila také na další aktivity, jako poskytování cloudových služeb a prodej hardwaru. Příjmy z těchto aktivit spolu s příjmy z dalšího podnikání v oblasti zdravotní péče či internetové infrastruktury se zvýšily o 43 procent na 4,79 miliardy dolarů, zaostaly však za očekáváním.

Zpráva Alphabetu rozdmýchala obavy investorů, že velké investice do nových aktivit, rostoucí kontroly regulátorů a rozvíjející se konkurence zhorší předvídatelnost hospodaření firmy. Akcie firmy tak po oficiálním uzavření trhu klesají. Od počátku letošního roku akcie společnosti stouply o 5,8 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah