Mediální firmy CBS a Viacom se po letech spojí, vznikne gigant s obrovskou hodnotou

CBS

CBS Zdroj: Profimedia

Americké mediální společnosti CBS a Viacom se dohodly na fúzi, která vytvoří gigant s ročními příjmy více než 28 miliard dolarů (647,4 miliardy korun). Firmy se rozhodly znovu spojit po 13 letech od svého rozdělení, vede je k tomu sílící konkurence v médiích. Sloučená firma ponese název ViacomCBS a spojí nejsledovanější americkou televizní síť s majitelem filmového studia Paramount a kabelových stanic Nickelodeon a MTV.

Oba podniky má pod kontrolou National Amusements, což je holdingová firma vlastněná miliardářem Sumnerem Redstonem a jeho rodinou. Firmy se dohodly na spojení už v roce 1999, v roce 2006 se ale znovu osamostatnily. Redstoneova dcera Shari si ale podle CNBC už dlouho přála opětovné spojení firem, aby získaly větší váhu v mediálním prostředí, kde v poslední době narostla konkurence od společností jako je Disney, Comcast a AT&T díky jejich obsáhlým dohodám.

Shari Redstoneová se snažila od roku 2016 už třikrát o spojení, předchozí jednání však vždy skončila neúspěchem.

Dohoda se uskuteční formou výměny akcií. Po jejím dokončení by současní akcionáři CBS měli vlastnit ve sloučené firmě podíl 61 procent, akcionáři Viacomu pak zbývajících 39 procent.

Firmy očekávají, že spojení jim zajistí roční úsporu 500 milionů dolarů. Fúze by mohla být dokončena letos nebo na začátku příštího roku.