Microsoft koupí za téměř 20 miliard dolarů spolutvůrce hlasového asistenta Siri

Nuance Communications, logo firmy

Nuance Communications, logo firmy Zdroj: Profimedia

Prodejna Microsoftu v New Yorku
2
Fotogalerie

Americký softwarový gigant Microsoft koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Společnosti začaly spolupracovat v roce 2019 na automatizaci zdravotnické dokumentace. Obě těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během koronavirové pandemie se část styku s lékaři přesunula na internet.

Produkty Nuance (Dragon Ambient eXperience, Dragon Medical One či PowerScribe One) používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. Jedná se o model Saas, tedy software jako služba, která umožňuje se k těmto aplikacím připojit přes cloudovou službu Microsoftu Azure. Tržby ze segmentu lékařské péče za loňský rok společnosti Nuance stouply o 37 procent.

Microsoft nabízí 56 dolarů za akcii, což znamená prémii 22,86 procenta k hodnotě, kterou měly akcie Nuance v pátek po ukončení obchodování. Dnes si akcie této společnosti připisují 16,7 procenta.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri. Produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu.

Šéfem Nuance zůstane Mark Benjamin. Jeho nadřízeným pak bude Scott Guthrie, který v Microsoftu vede divizi cloudových služeb a umělé inteligence.