Microsoftu hrozí mnohamiliardová pokuta kvůli Exploreru | E15.cz

Microsoftu hrozí mnohamiliardová pokuta kvůli Exploreru

Internet Explorer
Internet Explorer
• 
ZDROJ: technologyrekor.eu

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Regulátoři Evropské unie se chystají obvinit americký Microsoft kvůli nedodržování dohody z roku 2009, podle které má firma uživatelům nabízet možnost výběru webového prohlížeče. Uvedl to komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Microsoftu hrozí pokuta ve výši deseti procent ročních tržeb. Ty činily ve finančním roce 2010/2011 téměř 70 miliard dolarů (1,35 bilionu korun).

Evropská komise začala v červenci vyšetřovat, zda Microsoft nařízení dodržuje. Microsoft tehdy uvedl, že mu v poskytování nabídky prohlížečů zabránila technická chyba, a dodal, že podniká kroky k vyřešení tohoto problému. Evropská unie zatím ale nápravu neregistruje.

„Příštím krokem je zahájení oficiálního řízení ohledně porušení dohody,“ řekl Almunia. „Nemělo by to být dlouhé šetření, protože firma sama otevřeně uznala porušení dohody,“ dodal.

Evropská komise v prosinci 2009 přijala nabídku Microsoftu, která měla umožnit spotřebitelům v Evropě užívat i konkurenční internetové prohlížeče. Americká společnost se tak vyhnula citelné pokutě. Komise vinila Microsoft z monopolizace trhu internetových prohlížečů. Vadilo jí, že firma svůj prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel. S tím komise nesouhlasila, a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze 12 prohlížečů, který si uživatel vybere.

Experti čekají, že regulátoři budou chtít využít případu Microsoftu k odrazení jiných firem od porušování nařízení EU. „Regulátoři budou chtít přijít s precedentem. Vzhledem k velikosti Microsoftu a délce trvání kauzy čekám, že pokuta by mohla být vysoká,“ uvedla pro Reuters právnička Rachel Bicklerová z Nabarro.

Podíl prohlížeče Internet Explorer v Evropě dlouhodobě klesá – od roku 2008 se smrsknul zhruba o polovinu na 29 procent. Nejvíc uživatelů přešlo na Google Chrome.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah