Nový iPhone zviditelnil nepříliš známý projev strachu - trypofobii | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nové iPhony zviditelnily nepříliš známou fobii. Fotoaparáty dráždí ty, kteří mají strach z děr

Michal Šenk

Michal Šenk

Úterní velkolepá prezentace Applu a jeho novinek přinesla záhy poměrně překvapivou reakci specifické skupiny. Konkrétně těch, kteří mohou trpět takzvanou trypofobií. Nové modely iPhone Pro a miniobjektivy jejich fotoaparátů mohou některým lidem připomínat objekty jejich strachu. Díry a shluky děr.

Zatímco dřív měli fanoušci Applu u představovaných novinek značky strach spíš z ceny, teď se objevila nová obava. Jak píše web americké televize CNN, na sociálních sítích se množí reakce lidí, kteří upozorňují na to, že pohled na nové iPhony z jejich zadní strany u nich vede k fobickým reakcím. Ty se v medicíně diagnostikují jako trypofobie.

Ti, kteří jí trpí, pociťují intenzivní a iracionální strach z malých děr, především pak ze shluku děr. Dráždí je například pohled na plástve medu nebo bublinkovou čokoládu.

Fotbalisté v podprsenkách. Sparta pomocí nové technologie sleduje pohyb i únavu hráčů

Jde o kontroverzní téma a podle řady komentářů na sociálních sítích na sebe mnoho lidí chce jen upozornit a skutečné potíže nemají.

Geoff Cole z univerzity v Essexu v Anglii ale pro CNN uvedl, že „ač to může vypadat poměrně kuriózně a nezvykle, skutečně mohou být někteří lidé, kteří při pohledu na shluky děr mohou pociťovat úzkost“.

Dva roky od startu kryptománie. Bitcoin je na tom funkčně lépe, než když stál 20 tisíc dolarů

Relevantní výzkumy jsou nicméně kusé. Podle Coleovy studie 16 procent zkoumaných na představované shluky děr u různých předmětů reagovalo tak, že je jim takový pohled nepříjemný. Důvodem je podle teorie barevný kontrast, který lidské oko vnímá kolem hrany děr.

Téma trypofobie dříve rezonovalo i při představování jiných technologických novinek. Psalo se o něm už například před několika měsíci, kdy Nokia představila svůj telefon s ještě více objektivy, než nyní ukázal Apple. Když se ale cokoliv podobného uděje kolem iPhonu, mívá to kvůli jeho síle na trhu mnohem větší ohlas.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!