Sparta sází na nákladnou analytiku hráčů. Slouží jí k tomu speciální podprsenky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Fotbalisté v podprsenkách. Sparta pomocí nové technologie sleduje pohyb i únavu hráčů

Michal Šenk

Michal Šenk

V tréninku na tričku, v zápase pod dresem. Vesty, které svým tvarem připomínají dámské sportovní podprsenky, už několik měsíců oblékají fotbalisté pražské Sparty. Od letní přípravy sleduje nákladná technologie pomocí satelitů jejich pohyb i další biometriku.

Zhruba před třemi lety barcelonská hvězda Lionel Messi zaujal tím, že když svlékal po zápase dres, měl pod ním speciální textilní vestu s čipem. Technologie tehdy v přepočtu na koruny vyšla zhruba na milion. Postupně se ale stává dostupnější, a dnes tak její nasazení vyjde na řádově méně. Své místo pak nachází i u ekonomicky slabších klubů, než je Barcelona.

Od letní předsezonní přípravy s ní pracuje i nejspíš první domácí klub: pražská Sparta. „Co se týká ceny, tak se jedná o částku sice poměrně vysokou, ale i pro kluby jako Sparta je to dosažitelné. Navíc je to svým způsobem investice do péče o hráče,“ říká mluvčí letenského klubu Ondřej Kasík.

Z Grónska se stává zajímavý zdroj surovin. Kromě Trumpa si toho všimli i Číňané

Sparta spolupracuje se společností STATSports. Samotná vesta s čipem napojeným na GPS stojí 30 dolarů, tedy přes 600 korun. Potřebný software, který analyzuje monitorovaná data a nutný servis jsou pak ale záležitostí spíše desítek až stovek tisíc korun. Dodavatelů analytického software, který umí data STATSports zpracovat, je víc. Sparta používá řešení od společnosti EDGE10 a také od firmy Vald Performance.

Společnost STATSports je zřejmým lídrem tohoto trhu, byť firem na něm se pohybuje víc. STATSports dodává svou technologii i dalším evropským klubům jako třeba Manchesteru City, Liverpoolu či celkům Juventusu Turín nebo AS Řím.

Na ISS bude opět létat raketoplán. Vynese ho metanový motor od Bezose

Čip dokáže kromě geolokace hráče, tedy sběru jeho pohybových dat, ve spolupráci s vhodným softwarem analyzovat i některé další biometrické hodnoty. Včetně třeba vyváženosti běhu fotbalisty z hlediska rovnováhy a zatěžování končetin nebo dokáže počítat úrovně únavy.

Nasazení této metriky u hráčů Sparty souvisí s příchodem fyzioterapeuta Bena Ashwortha. Ten začal v pražském klubu působit od jara, když přišel z londýnského Arsenalu.

Za vydělané miliardy chce utnout plýtvání jídlem. Startupová královna Lykkeová radí, jak uspět

„Vyhodnocujeme takto fyzickou připravenost hráčů v rámci týdenního mikrocyklu i delšího období. Ben rád spoléhá na tvrdá data, ale vždy říká, že na konci musí být lidský filtr,“ líčí Kasík.

Ashworth dává ze systému výstupy trenérům a na základě analýz se v tréninku s jednotlivými hráči pracuje do jisté míry individuálně. „Velmi důležité je to při návratu hráčů po zranění,“ upozorňuje Kasík.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!