5G internet: O2 spouští komerční provoz pro své 5G sítě | e15.cz

O2 spouští komerční 5G síť. Jen pro telefony Samsung a jen pro klienty s vyšším datovým balíčkem

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tuzemský mobilní operátor O2 jako první spouští komerční provoz své 5G sítě. Od července službu nabídne zákazníkům s vyšším datovým balíčkem, kteří zároveň používají 5G mobilní telefon od značky Samsung. Zatím jen v širším okruhu centra Prahy a Kolína.

„Nová generace mobilní sítě nabídne až desetinásobné rychlosti připojení než běžně dostupná síť 4G. 5G však neznamená jen rychlejší stahování. V reálném zákaznickém provozu si nyní chceme otestovat, jak síť funguje pod zátěží, a vyzkoušet různé příklady využití v průmyslu, ve zdravotnictví, u prvků chytrých měst a v dalších strategických oblastech pro ekonomiku,“ popisuje generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Tempo dalšího rozšiřování sítě bude podle O2 kvůli vysokým investičním nákladům záviset právě na tom, jaká v průmyslu bude poptávka po nové službě. „Ve stejné míře záleží také na podmínkách aukce kmitočtů, jejichž stávající podoba smysluplné investice do další výstavby nepodporuje,“ doplnil Fremuth, podle něhož navržená pravidla znevýhodňují stávající operátory. 

Jako diskriminační označuje například podmínky národního roamingu, podle nichž musejí operátoři pronajímat své sítě na základě nákladových cen. „Dalším problémem je, že stávající operátoři mohou v aukci vydražit jen maximálně 60 megahertzů, což je v Evropě vůbec nejméně. Nováčci přitom budou mít právo na 100 megahertzů,“ dodal. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přitom dlouhodobě argumentuje tím, že chce nastavit takové podmínky, aby se po dlouholetých snahách podařilo konečně přilákat čtvrtého plnohodnotného operátora, který by zostřil konkurenci na trhu. 

Stejně to vidí i potenciální uchazeč o nové kmitočty, společnost Nordic Telecom. „Už nyní mají stávající operátoři k dispozici téměř dvojnásobek kmitočtů, než kolik může získat v připravované aukci případný nováček. Pokud má vzniknout plnohodnotný čtvrtý operátor, musí k tomu ČTÚ vytvořit prostor,“ sdělil mluvčí společnosti Ján Bruno Tropp.    

Pražská 5G síť od O2 je vybudovaná pomocí technologie čínské společnosti Huawei, která je některými tuzemskými i evropskými úřady označovaná za rizikovou. Před čínským dodavatelem varuje například Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB). 

Operátor však připomíná, že výběr dodavatele pro komplexní budování 5G sítě ho teprve čeká. „Testujeme všechny tři společnosti, tedy Nokii, Sony Ericsson i Huawei. Podle podmínek aukce se musíme rozhodnout pár měsíců po udělení nových frekvencí,“ řekl Fremuth.

V Praze se budou k 5G sítím moci připojit zákazníci na Starém a Novém Městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči. Podmínkou je, že zákazník musí mít neomezený tarif NEO Zlatý, Platinový nebo tarif FREE+ Bronzový, Stříbrný či Zlatý. Technologii 5G ale bude podporovat jen omezená část mobilů. Jedná se o modely Samsung Galaxy S20 Ultra 5G a Samsung Galaxy S20+ 5G. Další mají přibývat.

Nově spuštěná 5G v současnosti umožňuje rychlost připojení až 600 megabitů za sekundu, tedy zhruba desetinásobek oproti současným sítím. „Pokud to podmínky aukce kmitočtů umožní, jsme připraveni navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí,“ doplňuje technologický ředitel O2 Jan Hruška.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah