O2 v pololetí zvýšila výnosy, zisk jí ale klesl

O2 Czech Republic, ilustrační foto

O2 Czech Republic, ilustrační foto Zdroj: ČTK

Operátor O2 zvýšil v pololetí konsolidované výnosy o dvě procenta na 19 miliard korun. Poprvé po deseti letech rostly i výnosy v pevné síti. Zisk kvůli zvýšeným odpisům klesl o šest procent na 2,6 miliardy korun, oznámila firma. Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80 procenty skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Výnosy ve fixní síti vzrostly o 2,6 procenta na 5,45 miliardy korun, mobilní výnosy pak stouply o jedno procento na 9,95 miliardy korun. Výnosy slovenské dceřiné společnosti posílily o čtyři procenta na 3,76 miliardy korun.

„Po dlouhodobém růstu mobilních služeb se nám podařilo obrátit trend i ve fixních službách a dosáhnout růstu zákazníků vysokorychlostního internetu, což pomohlo zvýšit výnosy v celém fixním segmentu. Významným způsobem k růstu nadále pomáhá náš unikátní filmový a sportovní obsah v O2 TV. Z té se stala jediná služba v Česku, která nabízí tak širokou a pestrou nabídku exkluzivního vysílání,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Díky nabídce balíčků O2 Spolu a tarifních řad O2 Free a O2 Data dosáhl celkový počet mobilních registrovaných zákazníků na konci června celkem 5,597 milionu. Zákaznická báze mobilních smluvních služeb byla 3,199 milionu. Již 74 procent telefonů v síti O2 spadá do kategorie chytrých zařízení.

Významné rozšíření dostupnosti vysokorychlostního O2 Internetu HD vedlo meziročně k nárůstu počtu zákazníků o 20 tisíc. Na konci června 2019 využívalo vysokorychlostní internet O2 822 tisíc zákazníků. Počet zákazníků digitální televize O2 TV, včetně uživatelů měsíčních balíčků a těch, kteří sledují televizi na webu nebo v aplikaci, se i díky unikátnímu sportovnímu obsahu meziročně zvýšil o 39 procent na 909 tisíc aktivních přístupů.

„Nárůst počtu zákazníků se již pozitivně projevil v našich výnosech za první pololetí roku 2019. Zatímco náš provozní zisk meziročně vzrostl o více než 12 procent, zvýšené investice v loňském roce vedly k nárůstu odpisů a meziročnímu poklesu čistého zisku,“ dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer hodnotí výsledky firmy pozitivně. Firma podle něj překvapila vysokými tržbami, které kladně ovlivnily další ukazatele hospodaření a překonaly očekávání trhu. "Ziskovost společnosti roste, čímž pomáhá k tvorbě volného cash flow, dodal.

Za největší překvapení označil vývoj v pevné síti, kde tržby proti očekávanému poklesu vzrostly o téměř sedm procent. „Výrazným způsobem se pod tento výsledek podepsala placená televize s unikátním filmovým a sportovním obsahem, kde O2 registrovalo další nárůst zákazníků. Zda jde o první vlaštovku, která obrátí dosavadní klesající trend, si budeme muset počkat na výsledky v dalších kvartálech,“ dodal. Akcie O2 zahájily obchodování na pražské burze růstem, v 9:30 byly silnější o 0,23 procenta, obchodovaly se za cenu 218 korun za akcii.

Dceřiná mobilní firma O2 Slovakia vykázala 2,081 milionu klientů. Podíl uživatelů smluvních služeb stoupl o 2,9 procentního bodu na 63,9 procenta. Růst výnosů na Slovensku táhla, podobně jako v Česku, mobilní data.