Operátoři pláčou: Rakousko je bublina, brzy praskne | E15.cz

Operátoři pláčou: Rakousko je bublina, brzy praskne

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sedmicka

Aleš Pospíšil, Mobilmania.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Operátoři mají nový hit. Pláčou nad srovnáváním s rakouským trhem. Prý není tak levný a nevydrží dlouho. Jak je to doopravdy?

Tuzemští mobilní operátoři si webu Novinky.cz vylili srdíčko ohledně srovnávání českého trhu s rakouským. Je to prý velmi neobjektivní a operátoři u našich jižních sousedů jsou na tom hodně špatně. Prý kvůli nízkým cenám dokonce balancují na hranici přežití, zavádí nové jednorázové poplatky a zastavili investice do infrastruktury. Prostě a jednoduše budou muset zdražovat, jelikož konkurenční boj srazil ceny až příliš nízko, a to není dobře.

Tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová se už před časem vyjádřila pro ČT, že ceny u nás kontinuálně klesají: „Například v Rakousku, kde jsou ty ceny výrazně nižší, operátoři v poslední době velmi fůzují, přestávají investovat, slučují se, zanikají a v poslední době také zavádějí nové a jednorázové poplatky, které výrazně zvyšují tu ceníkovou cenu.“

Podobné zbraně používá také Miroslav Čepický z Vodafonu. Pro Novinky.cz řekl: „Rakouský trh představuje výjimku v celé Evropě a je otázkou, jak dlouho je tato situace z hlediska dalšího rozvoje a modernizace tamních sítí udržitelná. V důsledku příliš nízkých cen tamní operátoři také začali účtovat nové poplatky, které na českém trhu nejsou.“

Nefér srovnání nebo lži?

„Ubozí čeští operátoři… To neustálé zlevňování je snad také brzy položí“, řekne si možná neinformovaný čtenář. Opak je ale pravdou! Chceme to dokázat a usvědčit operátory z demagogie. Podíváme se na ony hrozné poplatky, které zákazníci v Rakousku narozdíl od nás platí a na chabou infrastrukturu, na kterou už prý nejsou peníze.

Pravdou je, že zákazníci v Rakousku platí poplatky, na které u nás nejsme zvyklí. Jde o poplatek za aktivaci a roční servisní poplatek za provoz SIM karty. Ten činí 20 eur (515 korun). Aktivace se pohybuje okolo 50 eur (1 287 korun), ale dá se na ní ušetřit nákupem online. Akční nabídky mají i rakouští operátoři nepřetržitě, takže aktivaci vůbec platit nemusíte.

Vánoční nabídka rakouského Orange s aktivací zdarma. A co říkáte na tarif s tisícovkou minut, SMS a neomezenými daty za méně něž 200 Kč měsíčně? Autor:
Vánoční nabídka rakouského Orange s aktivací zdarma. A co říkáte na tarif s tisícovkou minut, SMS a neomezenými daty za méně něž 200 korun měsíčně?

A to je vše. To nejhorší, co může Rakušana potkat, je 100 euro na poplatcích během dvou let. Rozpočítáno do jednotlivých měsíců jde o 4 eura měsíčně na extra poplatcích. Za to má přístup k cenám o jakých se nám ani nesnilo. Tuzemští operátoři opravdu takové poplatky nemají, zato mají 10× dražší služby…

3G? V Rakousku už mají LTE

Nikoho asi nepřekvapí, že v Rakousku jsou napřed. Konkrétně T-Mobile má v několika lokalitách LTE s rychlostí až 100 Mb/s download a 50 Mb/s upload. Datová nabídka rakouského T-Mobilu (jen se podívejte) je také výhodnější než v případě toho českého. Například internet 3G bez limitů (rychlost 10/2 Mb/s) vyjde na 15 eur (386 korun). LTE je dražší, stojí 1 300 korun.

V Rakousku už mají LTE, v ČR se ještě schvaluje novela ZoEK, která umožní vypsat tendr na prodej frekvencí Autor:
V Rakousku už mají LTE, v ČR se ještě schvaluje novela ZoEK, která umožní vypsat tendr na prodej frekvencí

Pravdou je, že pokrytí 3G je v Rakousku mnohem lepší než u nás i přes hornatý terén a operátoři do sítí stále investují. Konkrétně rakouský T-Mobile investoval do rozvoje sítí v loňském roce v přepočtu téměř 3 miliardy korun (meziročně o 20 % více) a přestat nehodlá. Pro srovnání: Český T-Mobile do 3G za roky 2009 a 2010 investoval 1,3 miliardy Kč a obdobná suma má být investována i v letech 2011 a 2012.

Miliardy v ČR, stovky milionů v Rakousku

O2, T-Mobile i Vodafone patří k nejziskovějším společnostem u nás. Čistý zisk prvních dvou se pohybuje okolo 10 miliard ročně, Vodafone čísla nezveřejňuje. Podívejme se jaký profit (každý interpretuje výsledky pomocí jiných ukazatelů) vykázali za loňský rok operátoři v Rakousku. Pro porovnání využijeme EBITDA (hrubý provozní zisk). Pravda je taková, že rakouští operátoři jsou ziskoví, vydělávají ale výrazně méně než ti naši. Podařilo se mi dohledat například výsledky hospodaření rakouského Orange za rok 2010.

Hlavní body:

meziroční nárůst zákazníků o 5 procent na 2,3 milionu (tedy asi polovina zákazníků českého O2 či T-Mobilu)

čistý zisk vzrostl o 1,5 procenta na 36,2 milionu euro (926 milionů korun)

EBITDA: meziroční nárůst o 2 procenta na 185 milionu euro (4,737 miliardy korun)

marže EBITDA: 33,8 procenta

Sami vidíte, že zisk Orange se blíží jedné miliardě korun. Naproti tomu české O2 a T-Mobile mají zisk zhruba desetkrát vyšší. A máme zde zajímavou analogii: 10× vyšší ceny v ČR = 10× vyšší zisk v ČR.

V tomto kontextu je tedy jasně vidět, jak moc vybral Vodafone z české pobočky v září letošního roku. Oněch 6,7 miliardy je částka, na kterou vydělává rakouský operátor svému majiteli nějakých 6 až 7 let. Jde o obrovské peníze, které ale zákazníci v tuzemsku na předražených službách brzy zaplatí zpět (a pak pravděpodobně zase odejdou do zahraničí).

Rakouský T-Mobile má (kvůli mnohem vyšší konkurenci) méně zákazníků než ten český. Utrží skoro stejně, ale český T-Mobile má mnohem vyšší marži. Autor:
Rakouský T-Mobile má (kvůli mnohem vyšší konkurenci) méně zákazníků než ten český. Utrží skoro stejně, ale český T-Mobile má mnohem vyšší marži

Rakousko je země telekomunikacím zaslíbená, funguje tam konkurence a operátoři mají přiměřené zisky. Pokud někdo tvrdí opak, nevěřte mu ani slovo. Tiskoví mluvčí by namísto zpochybňování faktů spíše měli vysvětlovat, proč jsou čeští operátoři o tolik dražší, než třeba operátoři v sousedním Rakousku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah