PPF poslala do Bruselu podklady pro schválení nákupu CME | E15.cz

PPF poslala do Bruselu podklady pro schválení nákupu CME

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera odeslala Evropské komisi příslušné dokumenty umožňující finální schválení nákupu mediální skupiny CME. PPF o tom informovala na twitteru.

Akcionáři CME schválili nabídku na převzetí letos v únoru. Hodnota transakce činí zhruba 2,1 miliardy dolarů, kolem 48 miliard korun. Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Unijní exekutiva do 6. října rozhodne, zda nákup schválí bez dodatečných podmínek, či vznese některé požadavky pro souhlas s transakcí, uvedl mluvčí Komise. Již v tomto prvním kole bývá podle údajů komise většinou bez dalších podmínek schváleno až 90 procent všech spojení firem. Pokud by měla EK během první fáze výhrady a nenašla s PPF společnou řeč na podrobnostech transakce, zahájí podrobnější analýzu, během níž může s firmou dále vyjednávat o dodatečných podmínkách z pohledu hospodářské soutěže. Druhé kolo může trvat dalších 90 pracovních dnů.

CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF loni v říjnu. Podmínkou dokončení transakce je už jen souhlas Evropské komise. CME provozuje televizní stanice také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku.

Zhruba třetinový podíl v CME v roce 2009 koupila americká společnost Time Warner, která jej v dalších letech zvýšila těsně pod padesát procent. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. Jejím prostřednictvím v CME drží většinový podíl.

CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent na 187,3 milionu dolarů. Splatila také dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v Evropě, Asii a USA.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah