PPF poslala do Bruselu podklady pro schválení nákupu CME | E15.cz

PPF poslala do Bruselu podklady pro schválení nákupu CME

ČTK, bo

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera odeslala Evropské komisi příslušné dokumenty umožňující finální schválení nákupu mediální skupiny CME. PPF o tom informovala na twitteru.

Akcionáři CME schválili nabídku na převzetí letos v únoru. Hodnota transakce činí zhruba 2,1 miliardy dolarů, kolem 48 miliard korun. Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Unijní exekutiva do 6. října rozhodne, zda nákup schválí bez dodatečných podmínek, či vznese některé požadavky pro souhlas s transakcí, uvedl mluvčí Komise. Již v tomto prvním kole bývá podle údajů komise většinou bez dalších podmínek schváleno až 90 procent všech spojení firem. Pokud by měla EK během první fáze výhrady a nenašla s PPF společnou řeč na podrobnostech transakce, zahájí podrobnější analýzu, během níž může s firmou dále vyjednávat o dodatečných podmínkách z pohledu hospodářské soutěže. Druhé kolo může trvat dalších 90 pracovních dnů.

CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF loni v říjnu. Podmínkou dokončení transakce je už jen souhlas Evropské komise. CME provozuje televizní stanice také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku.

Zhruba třetinový podíl v CME v roce 2009 koupila americká společnost Time Warner, která jej v dalších letech zvýšila těsně pod padesát procent. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. Jejím prostřednictvím v CME drží většinový podíl.

CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent na 187,3 milionu dolarů. Splatila také dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v Evropě, Asii a USA.

Autor: ČTK, bo
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!