Stát si pořídil IT vybavení s čínskými čipy, skladuje na nich třeba e-maily

Společnost Huawei využívá čipy Kunpeng.

Společnost Huawei využívá čipy Kunpeng. Zdroj: profimedia.cz

Společnost Huawei využívá čipy Kunpeng.
2
Fotogalerie

Do české státní správy se vedle čínských telefonů, serverů nebo síťových zařízení dostávají také čipy. Několik veřejných institucí si za desítky milionů korun nakoupilo síťová úložiště dat od společnosti Huawei využívající čipy Kunpeng. Ty si Huawei kompletně navrhuje v laboratořích v Číně a nechává si je vyrábět na Tchaj-wanu. Huawei ještě donedávna využívala zejména západní polovodiče, americké sankce ji ale nutí se osamostatnit.

Mezi zákazníky úložišť Huawei OceanStor s čipy Kunpeng patří nemocnice v Mladé Boleslavi, Česká televize nebo Lesy ČR, které si tyto systémy pořídily za 28 milionů korun. Kunpeng lze rovněž nalézt v rámci IT projektu MASPD pro správu informací v rámci ministerstva vnitra. Huawei je součástí rozsáhlé zakázky více dodavatelů za 178 milionů korun.

Další úložiště s čínskými čipy Huawei si nedávno za miliony korun pořídila Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) spadající pod vnitro. Podle informací deníku E15 se na nich skladují například e-maily v rámci poštovního serveru Microsoft Exchange.

Gigafactory Volkswagenu v Česku: Jaká jsou pozitiva a negativa?

Video placeholde
• Videohub

„Technologie Huawei jsme vysoutěžili pro použití v rámci informačního systému, který nespadá pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Z pohledu bezpečnosti máme u všech systémů implementovanou sérii různých opatření, která ale nemůžeme blíže komentovat,“ sdělil deníku E15 mluvčí agentury Lukáš Trnka.

To, zda čipy Huawei představují zvýšené bezpečnostní riziko, nejrůznější státní instituce neumějí posoudit. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) přitom vůči společnostem Huawei a ZTE vydal bezpečnostní varování, které je stále platné. Ani tento úřad deníku E15 na dotaz týkající se bezpečnost čipů neodpověděl. Čipy jsou obecně technologicky jen velmi těžko monitorovatelné.

Státní subjekty mimo záznam uvádějí, že podle zákona o veřejných zakázkách vypisují tendry na nejnižší cenu. Huawei často dokáže být nejlevnější a zároveň nabízí kvalitní technologii.

Čipy Kunpeng se v úložištích Huawei používají v rámci řadičů pevných disků, ve kterých firma dříve nasazovala americké čipy Intel. Kunpeng byl na trh uveden před zhruba dvěma roky a další rozšiřování uspíšily americké sankce, v jejichž rámci Huawei a další čínské firmy nemají přístup k západním čipům.

Kunpeng je postavený na architektuře společnosti ARM, která návrh čipů licencuje různým hráčům na trhu. I proto se Čína aktivně stavěla proti převzetí ARM ze strany Nvidie. „Čipové Švýcarsko,“ jak je ARM označován, by totiž spadlo do klína americkému podniku. Obchod za čtyřicet miliard dolarů i kvůli protestům dalších zemí neprošel.

Huawei musí Kunpeng vyrábět na Tchaj-wanu u společnosti TSMC. Ani k ní už nemá kvůli embargu přístup. „Máme dostatečné skladové zásoby. A zároveň v Číně stavíme novou čipovou továrnu,“ sdělil deníku E15 Michal Mišina z Huawei.

Huawei také kvůli sankcím musela prodat divizi serverů, protože už nemá přístup k čipům Intel a AMD. V Česku tyto servery používá například ČEZ. Kupcem serverové divize se stal čínskou vládou vlastněný podnik. Huawei už vyrábí pouze servery s čipy Kunpeng, ale o ty v Česku zatím není zájem.

Podle partnerů čínského kolosu, se kterými deník E15 mluvil, jsou úložiště s Kunpengem výkonnější než předchozí verze s Intelem. Firma nekomentuje, kam všude se s nimi dostala. „Realizované zakázky na vybavení datacenter bychom neradi z konkurenčních důvodů prozrazovali,“ uvedl mluvčí Huawei Jiří Janeček.