USA odstřihly Huawei od čipů. Čína už chystá odvetu | E15.cz

USA odstřihly Huawei od čipů. Čína už chystá odvetu

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy zavádějí sérii opatření, která mají odstřihnout čínskou firmu Huawei Technologies od globálních dodavatelů čipů. V pátek to oznámila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Krok by podle agentury Reuters mohl ještě více zhoršit vztahy mezi USA a Čínou. Ostatně Čína už chystá black list amerických firem.

Washington považuje tuto telekomunikační firmu za hrozbu pro národní bezpečnost, což Huawei odmítá. Čína je připravena dát americké firmy na seznam nespolehlivých, píše vládní list Global Times. Jde o odvetu za rozhodnutí USA blokovat firmu Huawei.

„Toto oznámení blokuje úsilí společnosti Huawei o obcházení vývozních kontrol,“ uvedlo ve svém prohlášení americké ministerstvo obchodu. Dodalo, že se zaměřilo na nákupy těch polovodičů ze strany Huawei, které vznikají přímo díky americkému know-how.

Huawei potřebuje polovodiče pro své chytré telefony a telekomunikační zařízení. Změna pravidel je ranou nejen pro tohoto největšího světového výrobce telekomunikačních zařízení a druhého největšího výrobce smartphonů na světě, ale i pro tchajwanského výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing, který je největším dodavatelem čipů pro Huawei.

Huawei nadále používá americký software a technologii pro navrhování polovodičů, zdůvodnil svůj krok americký úřad. Firma to činí i přesto, že byla loni v květnu v USA zařazena na ekonomickou černou listinu.

Podle nových pravidel budou muset zahraniční společnosti, které používají americká zařízení pro výrobu čipů, muset v USA požádat o licenci dřív, než čipy dodají firmě Huawei nebo jí blízké firmě HiSilicon.

Společnost Huawei už dříve varovala, že čínská vláda v případě, že nařízení vstoupí v platnost, přijde s odvetnými opatřeními. Na zprávu o nových opatřeních proti Huawei už zareagovaly poklesem futures na americké akcie.

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale čínský podnik dlouhodobě odmítá.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah