Vodafone se může stát největším evropským operátorem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Vodafone se může stát největším evropským operátorem

Vodafone se může stát největším evropským operátorem
Vodafone
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Láska

Gigantická telekomunikační akvizice spěje do cíle. Britská Vodafone Group jedná se společností Liberty Global. Ta je našincům známá především jako provozovatel UPC.

Podle listu Financial Times tento obří obchod v hodnotě 16,5 miliardy eur míří do finiše a má být uzavřen během následujících dvou týdnů. Po jeho dokončení by se skupina Vodafone stala největším evropským konvergovaným operátorem elektronických služeb, když by přeskočila skupinu Deutsche Telekom.

Třetí je v rámci Evropy Čechům donedávna dobře známá španělská Telefónica, čtvrtý je francouzský Orange působící například na Slovensku. Na významu ale získává i skupina PPF Group miliardáře Petra Kellnera, která v březnu odkoupila od norského Telenoru jeho operátory působící v regionu CEE, konkrétně v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře. U nás a na Slovensku PPF provozuje operátora pod značkou O2.

Vodafone mohou potkat problémy v Německu, kde je mobilní operátorskou jedničkou a po spojení s Liberty Global by získal významnou tržní sílu, což by se nemuselo líbit tamním regulátorům. Agilně proti spojení bojuje samozřejmě Deutsche Telekom, který je zhruba ze třetiny vlastněn německou vládou.

V Česku naproti tomu spojení Vodafonu a UPC nic nebrání – portfolia obou firem se vhodně doplňují, protože Vodafone nemá k dispozici vlastní pevnou síť a infrastrukturu si např. pro korporátní řešení služeb OneNet musí pronajímat od velkoobchodních partnerů, uvádí server MobilMania. UPC zase dosud může poskytovat vedle kabelové televize a internetu pouze pevné telefonní linky. Oficiálně se firmy k dokončení obchodu zatím nevyjádřily.


Další zajímavé články ze světa techniky čtěte zde >>>


Autor: Jan Láska
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!