Výrobce čipů Renesas koupí svého rivala. Za firmu Dialog zaplatí téměř pět miliard eur | e15.cz

Výrobce čipů Renesas koupí svého rivala. Za firmu Dialog zaplatí téměř pět miliard eur

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Japonský výrobce čipů Renesas Electronics koupí za 4,89 miliardy eur (125,7 miliardy korun) britsko-německou čipovou firmu Dialog Semiconductor, která je dodavatelem americké společnosti Apple. Renesas akvizicí rozšíří svoji nabídku čipů v době, kdy automobilový průmysl trápí výpadky jejich dodávek. 

Renesas je významným výrobcem čipů pro automobily a automobilový segment se na tržbách firmy podílí zhruba polovinou. Firma má podíl 30 procent na globálním trhu tzv. mikrokontrolérů, tedy jednočipových počítačů používaných v automobilech.

Akvizicí získá napojení na technologii spojenou s konektivitou, včetně wi-fi a bluetooth. Bude tak moci lépe těžit ze současných změn v automobilové dopravě, kdy se na ulice dostává více elektrických aut s asistenty jízdy a rozvoj sítí 5G umožňuje propojení množství přístrojů v rámci takzvaného internetu věcí. Dialog se specializuje na čipy pro správu napájení a nízkoenergetické bluetooth produkty používané ve fitness náramcích či bezdrátových sluchátkách.

Dohoda přichází v době, kdy se výrobci čipů snaží zvýšit produkci, a vyřešit tak globální nedostatek způsobený vysokou poptávkou po elektronických přístrojích kvůli pandemii. Nedostatek čipů od loňského roku přiměl přední světové automobilky omezit výrobu.

Renesas za jednu akcii Dialogu nabídl 67,5 eura. To ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje zisk více než 20 procent. Dialog se má stát do konce roku 2021 plně vlastněnou dceřinou společností Renesas.

Renesas v posledních letech rozšiřuje své podnikání pomocí akvizic. V roce 2018 koupila amerického designéra čipů Integrated Device Technology za 6,7 miliardy dolarů (142,8 miliardy korun). V roce 2017 převzala za 3,2 miliardy dolarů amerického výrobce čipů Intersil.

Firma Renesas vznikla v roce 2010 fúzí firem NEC Electronics a Renesas Technology. Za devět měsíců do konce září firma vykázala čistý zisk 38,47 miliardy jenů (7,8 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 6,97 miliard jenů ve stejném období předchozího roku, napsaly agentury Kjódó a Reuters.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah