V Česku vzniká stále více společností, nejvíce specifických typů | E15.cz

V Česku vzniká stále více společností, nejvíce specifických typů

V Česku vzniká stále více společností, nejvíce specifických typů
Raketový růst firmy - První rok měla společnost 8,5 milionů korun obrat. Druhý rok obrat překonal 22 milionů korun. Aktuálně má firma obrat 168 milionů.
• 
ZDROJ: Libor Teichmann

ČTK

V první polovině roku vzniklo v tuzemsku přes 19 tisíc nových společností, což je o 37 procent více než ve stejném období loni. Kapitálových společností vzniklo v obou pololetích shodně okolo dvanácti tisíc, přestože se zjednodušily podmínky pro založení společnosti s ručením omezeným. To neplatí pro vznik akciových společností.

Jejich počet se meziročně zvýšil jen mírně, jejich podíl v rámci celku ale klesl. Zatímco v roce 2013 tvořily společnosti s ručením omezeným 83 procent všech nově vzniklých společností, letos to bylo jen 64 procent. Počet nově vzniklých akciových společností naopak poměrně výrazně klesl, což souvisí hlavně se složitějšími podmínkami pro jejich zakládání. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Nárůst počtu nových společností lze proto připsat specifickým typům společností, které se loni mezi nově založenými společnostmi vůbec nevyskytovaly. Jde především o tzv. sdružení (svaz, spolek, společnost, klub), organizační jednotky sdružení a zájmová sdružení právnických osob. Tento fakt lze přičíst změnám v novém Občanském zákoníku.

Růst zaznamenaly i kraje, zastínily Prahu
Růst počtu nově vzniklých společností zaznamenaly všechny kraje. Tradičně nejvíce společností bylo založeno v Praze. Během prvního pololetí 2013 vzniklo v hlavním městě přes 7000 společností, letos to bylo o tisícovku firem více. Přesto to byl v porovnání s ostatními kraji nejmenší nárůst. Více než 80procentní přírůstek nově vzniklých společností byl zaznamenán v Ústeckém, Libereckém a Pardubickém kraji.

„Zatímco nekapitálových společností z roku na rok přibylo, chuť podnikatelů zakládat akciové společnosti byla v letošním roce výrazně nižší po celé první pololetí. K největšímu meziročnímu propadu došlo v únoru a květnu, kdy počet nově vzniklých akciovek byl v porovnání s loňským rokem ani ne poloviční,“ uvedl projektový manažer aplikace Cribis a portálu www.informaceofirmach.cz Jan Cikler.

Pokles obchodních činností

Pokles podílu kapitálových společností na nově vzniklých se projevil také v hodnocení z hlediska klasifikace ekonomických činností. Zatímco v roce 2013 celá čtvrtina nově založených firem podnikala ve velkoobchodu a maloobchodu, v letošním roce to bylo jen 18 procent. Nejvíce společností založených během prvních šesti měsíců letošního roku spadá do kategorie Ostatní činnosti (přes 2800), což souvisí s novinkami v Občanském zákoníku.

Nárůst společností byl v letošním roce zaznamenán také v kategorii zpracovatelský průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti. I přesto však v tomto případě došlo během sledovaných období k poklesu jejich podílu v celkovém počtu nových společností. Proti tomu počet nově založených firem podnikajících ve stavebnictví se proti loňskému roku snížil o více než třetinu.

Založení firmy v Hongkongu vás přijde na jediný dolar, říká Charles Ng

Příběh úspěchu: Úklid, který pomáhá

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!