Věštec z Omahy Buffet dál ziskový, Berkshire vzrostl o víc jak 6 miliard dolarů | e15.cz

Věštec z Omahy Buffet dál ziskový, Berkshire vzrostl o víc jak 6 miliard dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 15 procent na 6,29 miliardy dolarů (161 miliard korun). O celé zlepšení se zasloužil "papírový" zisk založený na všeobecném růstu hodnoty akcií a finančních derivátů od listopadového zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, uvedla agentura AP.

Zisky z investic a derivátů Berkshire vzrostly za čtvrtletí na 1,9 miliardy z 805 milionů dolarů o rok dříve. Buffett minulý měsíc řekl, že od Trumpova zvolení koupil na trhu akcie za zhruba 12 miliard dolarů. Zisk provozních aktivit Berkshire, jako jsou pojišťovny nebo železnice, naopak klesl o šest procent na 4,38 miliardy dolarů.

Za celý loňský rok zůstal čistý zisk Berkshire Hathaway stabilní na 24,1 miliardy dolarů. Provozní zisk se zvýšil o jedno procento na 17,6 miliardy dolarů.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, jako je například největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola, a loni začala masivně investovat do technologického gigantu Apple.

V posledním čtvrtletí loňského roku Berkshire svůj podíl v Applu zvýšila na téměř čtyřnásobek. Dnes sdělila, že její loňské investice do Applu jí vynášejí zatím přes 1,6 miliardy USD. Berkshire loni koupila celkem 61,2 milionu akcií Applu za 6,75 miliardy dolarů a v pátek měly tyto akcie úhrnnou hodnotu přes 8,3 miliardy dolarů.

Šestaosmdesátiletý Buffett řídí společnost Berkshire se sídlem v Omaze ve státě Nebraska od roku 1965 a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku "věštec z Omahy". Tradičně se řadí k nejbohatším lidem světa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah