Více než polovina podnikatelů s živnostenským listem je neaktivních, uvedl průzkum | E15.cz

Více než polovina podnikatelů s živnostenským listem je neaktivních, uvedl průzkum

ČTK

Více než polovina podnikatelů s živnostenskými listy pro fyzické osoby není aktivní. Svou činnost nejčastěji nevykonávají podnikatelé z oblasti zprostředkování a obchodu, zatímco farmáři a lékaři živnosti přerušují minimálně. Podíl tzv. spících živnostníků je vyšší mezi ženami, a to o téměř o osm procentních bodů.

Se zprávou přišla poradenská společnost Bisnode. V Česku bylo vydáno více 2,1 milionu živnostenských oprávnění pro fyzické osoby a podle odhadů Bisnode podnikatelskou činnost vyvíjí zhruba 956 000 z nich.

To představuje 45,4 procenta registrovaných živnostníků. "Své živnosti častěji přerušují ženy než muži. Podíl spících živnostníků mezi ženami je 59,8 procenta, zatímco mezi muži 52 procent," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Zaměstnanci doplácejí na živnostníky, tvrdí studie. Ekonom: Jejich podmínky jsou ale nesrovnatelné

V některých oborech podnikání podíl neaktivních živnostníků přesahuje 80 procent. Nejčastěji to jsou podnikatelé ze zprostředkování a obchodu. Jde o odvětví s nízkými bariérami vstupu do podnikání, a současně s sebou nese vyšší podnikatelská rizika. "Často jde o živnostenské listy založené na 'zkoušku' nebo jako doplněk k jiným aktivitám.

Naopak farmáři a lékaři své živnosti přerušují minimálně. Pro zahájení činnosti je potřeba vzdělání a zkušenosti a je-li živnostenský list založen, zpravidla jde o dlouhodobý podnikatelský záměr," dodala analytička.

Lafata vybojoval pro sportovce vrácení daní. Stát jim vyplatí 120 milionů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!