Kauza Lafata | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Lafata vybojoval pro sportovce vrácení daní. Stát jim vyplatí 120 milionů

ČTK

Finanční správa vrátí profesionálním sportovcům část zaplacených daní jako důsledek nedávného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v kauze Davida Lafaty. Podle serveru iDnes se to týká asi dvou a půl tisíce sportovců, kteří podle NSS mohou své příjmy danit jako živnostníci, a celková částka dosáhne 120 milionů korun.

Nejvyšší správní soud v rozsudku z 13. července uvedl, že s ohledem na neujasněnost právní úpravy při výkonu samostatné činnosti profesionálního sportovce nelze daňového poplatníka nutit, aby zvolil ten způsob placení daně, který je pro stát vhodnější.

Případ odstartoval spor mezi Lafatou a finančním úřadem. Fotbalista pražské Sparty si z pozice živnostníka odepsal z daní v letech 2011 až 2013 šedesátiprocentní paušál, což finanční úřad označil za chybu a vyměřil mu daňové penále. Úřad totiž sportovce v kolektivním sportu posoudil jako nezávislé povolání, kde lze odepisovat nejvýše čtyřicetiprocentní paušál.

Sparťan Lafata vyhrál soud, nemusí platit vyšší daně

Generální finanční ředitelství na svém webu zveřejnilo pokyn, jak mají na základě tohoto rozsudku finanční úřady postupovat.

Pokud sportovci nebo rozhodčí vykonávají svou činnost na základě živnostenského listu, mohou uplatňovat paušální výdaje ve výši šedesáti procent z příjmů. Zároveň mají nárok na vrácení části daně, kterou v předchozích třech letech zaplatili při čtyřicetiprocentním paušálu.

Došlo i na Janstu. Po Peltovi policie obvinila i lidi z České unie sportu
Srbsko je na cestě stát se velmocí v těžbě lithia. Pláclo si s těžařským obrem Rio Tinto

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!