Tatra T600 se stává investičním hitem. Na prodej ale takřka není | e15.cz

Zrezlá Tatra T600 se prodala za stovky tisíc. Model z 50. let se může stát investičním hitem

av, Mario Rychtera

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tatraplán je podstatným kusem české automobilové historie. Model T600 není na trhu prakticky dostupný a když se objeví, je o něj velký zájem. Jeden takový na renovaci se aktuálně prodal ve Švédsku za stovky tisíc korun. Veteráni značky Tatra v posledních letech nabízely zajímavé zhodnocení. Některé dokonce v řádu desítek procent. A právě Tatra T600 se může stát dalším investičním hitem.

Jakmile narazíme na Tatraplan, příjemně to zahřeje na srdcích všech automobilových nadšenců. Poprvé se model T600 objevil na pražském autosalonu v roce 1947 a jeho sériová výroba odstartovala o rok později. Protože se Tatra zaměřovala především na těžké nákladní vozy, přenechala výrobu osobního modelu mezi lety 1948 až 1951 kopřivnickému závodu Škoda. Následující rok se produkce krátce přesunula do Mladé Boleslavi. Celkem bylo postaveno kolem 6300 kusů a v očích sběratelů je každý ceněný. Alespoň to by si člověk pomyslel, ale realita je mnohem zajímavější.

Tatra TatraplanAutor: Facebook/Tatra T77/T87/603/613/T700/T700 GT

Vezmeme-li modely T87, T600 a obě generace 603, vychází z nich T600 investičně zdaleka nejhůře. Mezi lety 2013 až 2018 činila míra zhodnocení pouhá 2 procenta. Zmínění konkurenti se naopak těšili 35 (Tatra T87) a 48 procent (Tatra 603). V budoucnu se mohou ale mince otočit a T603, která je nyní cenově ještě dostupná, může během několika málo let raketově vystřelit a přinést majiteli značný zisk. Jestliže jste právě motivováni Tatru T600 koupit, musíte hodně dobře hledat. V běžně dostupné inzerci k nalezení prakticky není.

Vůz poháněl vzduchem chlazený čtyřválec o objemu dvou litrů. Vzhledem k tomu, že se na vývoji velkou měrou podílel Ferdinand Porsche, lze dozadu snadno umístit i motory právě od VW a Porsche. Právě to řada lidí udělala během nouze o náhradní díly v šedesátých letech.

Podle dostupných informací bylo do Švédska dovezeno jen 184 vozů Tatra. Právě ve Švédku se v únoru vydražila Tatra T600 ročník 1950 určená ke kompletní renovaci. Nový, v pořadí to bude pátý majitel, za ni zaplatil 245 tisíc švédských korun, v přepočtu zhruba 569 tisíc korun.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE NA WEBU AUTOREVUE.CZ

Prohlédněte si sbírku veteránů ze škodováckého muzea

Video se připravuje ...
Prohlédněte si krásnou sbírku veteránů ze škodováckého muzea

Autor: av, Mario Rychtera

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery