V Praze klesá podíl cizinců při koupi nového bytu | E15.cz

Cizinci kupují pražské byty méně. Ubývají Rusové, nastupují Asijci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pankrác

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Podíl zahraničních klientů při koupi nového bytu v Praze v poslední době klesá. V závislosti na developerovi a lokalitě se pohybuje od sedmi do 33 procent. Mezi cizinci stále převládají Slováci a klienti ze zemí bývalého východního bloku, i když jejich počet se snižuje.

U Central Group se podíl nakupujících cizinců meziročně snížil z 24 na 22 procent. „Bylo to především na úkor ruskojazyčné klientely. Důvody jsou převážně geopolitické a ekonomické,“ uvedla mluvčí firmy Marcela Fialková.

14 procent klientů podle ní připadá na Slováky, osm procent tvoří ostatní národnosti. „Jsou jak ze zemí východní Evropy, tak v poslední době stále častěji ze západu. Důvodem je fakt, že ceny bytů rostou nejen v našem v hlavním městě, ale také v západoevropských metropolích. A tam jsou navíc ceny nesrovnatelně vyšší," doplnila Fialková.


Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>


Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce význam cizinců v poslední době klesá ve prospěch tuzemských zájemců o nové bydlení. „Konkrétně u naší společnosti se zahraniční kupci na celkových prodejích podílejí zhruba sedmi procenty. Z toho necelé dvě třetiny jsou Rusové a Ukrajinci, za nimi následují Slováci. Naše byty kupují i lidé z Vietnamu, Itálie, Izraele, Německa či Francie,“ sdělil Korec.

Pro cizince je při výběru nového bydlení důležitá zejména lokalita, uvedl předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. U některých projektů je procento zahraničních klientů zanedbatelné, u jiných představuje významnou skupinu zájemců. „Jedná se především o občany Slovenska, Ruska, Ukrajiny a dalších států bývalého Sovětského svazu. Poslední dobou se čím dál častěji objevují zájemci z Vietnamu, Koreje a Číny. Podíl cizinců v rámci naší klientely byl v roce 2017 okolo 15 procent,“ podotkl Soural.

Podle manažerky prodeje společnosti Satpo Ireny Houžvičkové podíl cizinců klesá, jde zejména o klienty z bývalých sovětských republik. „Naopak jsme zaznamenali nárůst klientů z anglicky mluvících zemí. Nicméně nejedná se o významné procento klientů,“ uvedla dále Houžvičková.

Za poslední tři roky stále roste podíl českých investorů, naopak klesá podíl Rusů, řekl mluvčí Finepu Davida Jiruška. „Pokles je dán jak dřívějším propadem rublu, tak i ukončením intrevencí ČNB. Řada investorů totiž kupovala byt s tím, že při případném prodeji vydělá na posilování koruny. Nebyli to primárně investoři, ale spíše realitní spekulanti,“ uvedl Jirušek.

U Skanska Reality se podíl zahraničních klientů pohybuje mezi 25 a 30 procenty v závislosti na lokalitě. „Mezi kupujícími jsou převážně klienti ze Slovenska a Ruska,“ doplnil ředitel odboru vývoje projektů firmy Juraj Murín.

U společnosti Daramis tvoří cizinci 30 procent klientely. Zhruba čtyři pětiny z nich přitom trvale žijí v Česku. „Investoři, kteří těsně před rokem 2008 skupovali nemovitosti, jsou tady dneska v jednotkách procent. Ale zase se vracejí, protože růst cen nemovitostí je v Česku největší v Evropě. I když to není tak masová vlna jako před rokem 2008. Tehdy to byli ze 70 procent Rusové, dneska jim patří 30 procent. Zbytek je ze západu Evropy,“ dodal ředitel Daramisu Martin Vachek.

Autor: ČTK

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video