Komentář Davida Mencla: Česká národní banka zabije hypotéky

ČNB

ČNB Zdroj: profimedia.cz

Před rokem se Česká národní banka prostřednictvím návrhu zákona, který sama pro sebe navrhla, pokusila získat pravomoc zásadně omezit hypoteční úvěry. Poslanecká sněmovna návrh zákona ve druhém čtení odmítla. Poslancům přišlo zbytečné nadměrně chránit zdravé banky za cenu snížení dostupnosti vlastního bydlení občanům. Zvláště v situaci, kdy máme nejvíce zdravé banky v Evropě a nejhůře dostupné vlastní bydlení bylo rozhodnutí poslanců logické a vrcholně rozumné. Vůle parlamentu byla v této věci jednoznačná a shoda napříč celou Poslaneckou sněmovnou.

Česká národní banka se rozhodla vůli parlamentu nerespektovat. Našla zadní vrátka, jak i bez schváleného zákona hypotéky zabít. Zadními vrátky je kombinace důrazného doporučení bankám kombinovaného s přísnými kontrolami zaměřené na banky, které doporučení neuposlechnou.

Již tři vrcholní bankéři mně potvrdili, že razie ČNB je tak silná, že bankám nezbývá, nežli doporučení uposlechnout, byť bankéři toho považují za mimořádně nešťastné a trh devastující.

Je běžným podnikáním banky určit si, jaké riziko při poskytování hypotéky o proti zisku postoupí. Je právem banky určovat, komu hypotéku poskytne a komu již ne. V Česku je velmi nízká delikvence hypoték. Je tedy zřejmé, že banky najít zdravou hranici ve svém podnikání umějí.

A přesto, že banky se špatnými úvěry potíže nemají potřebuje ČNB hypotéky poškodit. A tak mnohým občanům možnost vlastního bydlení zcela uzavřít. Stejně jako v dobách socialistického, centrálně řízeného hospodářství, papaláši diktovali, co má který podnik vyrábět, stejně tak dnes potřebují centrální bankéři diktovat bankám, kdo hypotéku už dostat nemá.

Česká národní banka silou vynucuje, aby banky neposkytly úvěr nikomu, jehož příjem za 9 let není vyšší nežli všechny poskytnuté půjčky. Což je právě u hypoték, které se splácí i 40 let, podmínka za vlasy přitažená. Hypotéku také nedostane nikdo, kde bude součet splátek přesahovat 45 procent jeho měsíčního přijmu.

Guvernér České národní banky s ročním platem 4 miliony korun zcela ztratil pojem o reálném životě. Z klimatizované kanceláře a zadního sedadla limuzíny vypadá naše země hodně jinak, než když se každý den s klienty potkávám.

V Česku je mnoho profesí, které mají neprokazatelný příjem. Řidiči kamionů, kteří mají příjem v dietách, živnostníci využívající daňový paušál, kuchaři, číšníci. A třeba také i Váš zubař, který odepisuje drahou ordinaci a logicky platí menší daně. Všem těmto chce guvernér Rusnok naprosto zamezit možnost hypotéky.

Restrikce centrální banky uzavře možnost získat hypotéku pro 30 procent rodin, které by doposud hypotéku dostaly. Česká Republika je v EU stát s nejhorší dostupností vlastního bydlení. Krok ČNB tuto smutnou statistiku dále výrazně zhorší. Celou generaci dnes mladých rodin uzamkne guvernér Rusnok v nutnosti nájemního bydlení.

S omezením hypoték přirozeně rychle rostou nájmy. Mladí lidé budou celý život platit drahé nájmy, aby do důchodu odcházeli bez vlastního majetku. Místo prosperity a možnosti za aktivní život zaplatit svoji vlastní nemovitost, připravila ČNB této generaci budoucí souběh vysokých nájmů a malých důchodů. Co dnes se děje, za 40 let bude plnit chudobince. Strašidelné pak je, že ČNB takto činí v přímém rozporu s vůlí parlamentu.

Podle České národní banky budou nemovitosti v Česku napříště kupovat Italové, Francouzi, Dánové, či bohatí Rusové. Ti všichni dostanou ve svých zemích hypotéku na nákup české nemovitosti snadno. Tito pak budou své nemovitosti za drahé nájmy pronajímat Čechům.

Česká mladá rodina mohla splácet svoji hypotéku 8 tisíc korun měsíčně, místo toho bude platit 18 tisíc korun měsíčně za nájem svému italskému domácímu. Italský domácí zbohatne, česká mladá rodina celý život bude platit nájem, aby do důchodu odcházela nemajetná. To je strategie guvernéra Rusnoka a České národní banky.

Autor je jednatel společnosti Ekonomické stavby