Někdejší teleshoppingová jednička WS International bankrotuje, dluží 34 milionů | e15.cz

Někdejší teleshoppingová jednička WS International bankrotuje, dluží 34 milionů

Horst Fuchs v jednom z pořadů WS International
Horst Fuchs v jednom z pořadů WS International
• 
ZDROJ: WS International
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tržby bývalého lídra tuzemského prodeje přes televizní obrazovky kdysi dosahovaly tří set milionů ročně. WS International teď chce kvůli platební neschopnosti do konkurzu.

Pořady s neodbytným Horstem Fuchsem na obrazovce v minulosti přitahovaly diváky, ale ani ten WS International nepomohl. Firma teď 130 věřitelům dluží 34 milionů korun.

Požádala proto o zahájení insolvenčního řízení s cílem jít do konkurzu. Poslední ranou firmě bylo, když jí ČSOB v srpnu vypověděla kontokorent ve výši deseti milionů. WS International na to už nedokázala reagovat.

Firma se snažila jednat, ale splátkový kalendář byl nad její možnosti. „Dlužník se současně pokoušel dohodnout s akcionáři na pomoci s financováním nákupu zboží, která by uvolnila zdroje pro splácení závazků, avšak neúspěšně,“ uvedli členové představenstva Igor Stahala a Eva Hálová v návrhu na insolvenci.

Firma, kterou vlastní Rakušané Werner a Christine Schleinzerovi, nabízela v minulosti zboží přes teleshoppingové pořady. Postupně začala zboží kuchyňského a dalšího typu nabízet i ve čtyřech kamenných obchodech v obchodních centrech. V minulosti se snažila prodávat i na specializovaných prodejních akcích. Od nich ale kvůli neférovému jednání některých jiných hráčů na trhu – označovaných později jako šmejdi – musela ustoupit, neboť zákazníci o tyto akce ztratili zájem.

Zároveň se firma podle členů představenstva v posledních letech potýkala s nižším množstvím dodávek zboží od hlavního dodavatele než bylo potřeba, a to i v době nahromadění objednávek. Ještě v roce 2004 dosáhly tržby společnosti 345 milionů korun, ale předloni to bylo pouhých 57 milionů. Firma například v roce 2013 zaznamenala ztrátu přes pět a půl milionu korun. K největším věřitelům tak patří televize Nova, které WS International dluží devět milionů, a stanice Prima, jež nedostala dva miliony.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery