Válka na Ukrajině ONLINE: Putin cítí beztrestnost, když svět váhá zvýšit tlak, míní Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci (17.4.2025) Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu Evropského politického společenství v albánské metropoli Tiraně.
Jednání v Istanbulu: Mluvčí ukrajinské delegace Heorhij Tychyj (2.6.2025)
První záběry z ruské příhraniční Brjanské oblasti po nehodě vlaku, který narazil do zříceného mostu
Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov
Americký prezident Donald Trump.
157 Fotogalerie
ČTK
e15.cz , ČTK , lig

Online přenos

Online přenos

21. února 2024 · 17:20

Zelenskyj vyzval k urgentním jednáním s Polskem a EU kvůli blokádě hranic

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu vyzval k urgentním jednáním s polskými představiteli a Evropskou unií kvůli situaci na ukrajinsko-polské hranici, kterou blokují polští zemědělci. Ti blokády hraničních přechodů s Ukrajinou zahájili začátkem února, kdy začal celopolský protest rolníků proti klimatické politice Evropské unie a dovozu levnějšího zboží, zejména z Ukrajiny. Už dříve hraniční přechody s Ukrajinou blokovali polští autodopravci, kteří tak dávali najevo nespokojenost s konkurencí ze sousední země. Rozhovory polské a ukrajinské vlády by se podle Zelenského měly uskutečnit přímo na společné hranici, a to ještě před 24. únorem, kdy si svět připomene druhé výročí ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu.

21. února 2024 · 16:31

Ruský proválečný bloger spáchal sebevraždu, píše tisk

Ruský proválečný bloger a poddůstojník ruské armády Andrej Morozov, známý pod přezdívkou Murz, zahynul. Podle jeho známých šlo o sebevraždu, napsal na svém webu list Kommersant. Bloger podle portálu Meduza spáchal sebevraždu poté, co na něj ruští propagandisté uspořádali štvanici, protože tvrdil, že dobytí východukrajinské Avdijivky stálo Rusko 16 tisíc vojáků. Ruské ministerstvo obrany se k tomu nevyjádřilo, dodal server.

21. února 2024 · 14:50

Ruské dobytí Avdijivky přimělo hlavně seniory z okolních měst k odchodu

Ruské obsazení města Avdijivka na východě Ukrajiny znepokojilo obyvatele okolních měst a mnozí - většinou senioři - nyní odcházejí do bezpečnějších regionů. Měsíce se schovávali před neustálou nepřátelskou palbou, sledovali, jak se čtvrti mění v trosky, a teď se k nim blíží frontová linie, napsala ve středu agentura Reuters. Mnozí z prchajících Ukrajinců se mohou stěží hýbat a s evakuací jim pomáhá charitativní organizace Schid SOS (Východ SOS).

21. února 2024 · 14:38

České organizace daly za dva roky na pomoc Ukrajině miliardy korun

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu pomohly české humanitární organizace milionům Ukrajinců přímo na Ukrajině i těm, kteří uprchli do Česka. Na pomoc vynaložily miliardy korun, které získali ve sbírkách. Vyplývá to z informací, které ve středu zveřejnily organizace Člověk s tísni a ADRA. Podrobnější informace poskytovatelé pomoci na Ukrajině zveřejní ve čtvrtek dopoledne na tiskové konferenci. O víkendu uplynou od začátku ruské invaze dva roky, v následujících dnech se chystají akce po celém Česku.

21. února 2024 · 12:42

Eset: Útočníci napojení na Rusko vedli o válce na Ukrajině dezinformační kampaň

Útočníci s vazbami na Rusko v minulých měsících vedli prostřednictvím e-mailového spamu rozsáhlou dezinformační kampaň o válce na Ukrajině. Během dvou vln manipulativních e-mailů se útočníci pokusili přímo ovlivnit a demoralizovat ukrajinské obyvatele. V souvislosti s dezinformačními e-maily se pak objevily i phishingové útoky, které byly zaměřeny na ukrajinskou obrannou společnost a na agenturu Evropské unie. Česka se útoky nedotkly. V tiskové zprávě to dnes uvedla bezpečnostní firma Eset, která útoky odhalila.

Operace Texonto, jak jsou phishingové a dezinformační útoky společně nazvány, připomínají podle zástupců Esetu aktivity kyberšpionážní skupiny Callisto napojené na Rusko. Dosavadní důkazy však zatím nepotvrdily, že by za operací stála konkrétní útočná skupina. Bezpečnostní experti momentálně neevidují podobnou operaci v České republice, riziko přímé dezinformační spamové kampaně podle nich však nelze do budoucna vyloučit.

21. února 2024 · 11:52

Slovenská vláda částečně snížila příspěvky na ubytování uprchlíků z Ukrajiny

Slovensko bude přispívat méně obyvatelům země, kteří ubytovali Ukrajince starší 15 let, již odešli z vlasti před válkou. Rozhodla o tom dnes vláda premiéra Roberta Fica. Ministerstvo vnitra návrh na snížení příspěvků zdůvodnilo kromě jiného tím, že plošný systém poskytování ubytování uprchlíkům je náročný na veřejné finance.

Od března bude příspěvek pro obyvatele země za ubytování Ukrajinců sjednocen na částku pět eur (127 korun) za noc, která se dosud vztahovala jen na ubytování uprchlíků mladších 15 let. Za ubytování staršího běžence je nyní stanovena dotace deset eur (254 korun). Výši zmíněného příspěvku pro firmy slovenská vláda nezměnila.

21. února 2024 · 11:37

Lipavský předvolal na ministerstvo ruského velvyslance kvůli úmrtí Navalného

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes kvůli úmrtí předáka ruské opozice Alexeje Navalného v sibiřské věznici předvolal na úřad ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského. Informaci webu Blesk.cz potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Daniel Drake.

"Mohu potvrdit, že ministr Lipavský rozhodl o předvolání ruského velvyslance v souvislosti se smrtí Alexeje Navalného. Česko vyzvalo k vysvětlení okolností smrti a vysvětlení nevydání těla rodině zesnulého," uvedl Drake.

21. února 2024 · 10:46

Ministři: Vydávání povolení k pobytu Rusům a Bělorusům nadále není namístě

Ministři pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) či zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se shodují, že není namístě rozvolňovat omezení povolení k pobytu pro ruské a běloruské občany. Vláda dnes probere návrh ministerstva zahraničí na prodloužení zákazu. Podporovat členy opozice, kteří se postavili proti režimům, je ale podle nich třeba.

Česko by podle návrhu ministerstva zahraničí kvůli invazi na Ukrajinu nadále nemělo vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům. Současné nařízení platí do 31. března, nově úřad pro zjednodušení navrhuje nové vládní nařízení bez konkrétně stanoveného časového omezení.

21. února 2024 · 10:28

Zástupci zemí EU odsouhlasili třináctý balík sankcí proti Rusku

Zástupci zemí Evropské unie dnes odsouhlasili třináctý balík sankcí proti Rusku, který rozšiřuje sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi proti Ukrajině. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Sankce musí ještě formálně schválit členské státy, stane se tak písemnou procedurou v příštích dnech ideálně tak, aby balíček vstoupil v platnost u příležitosti druhého výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině, které připadá na sobotu.

21. února 2024 · 10:27

NYT: Při ústupu od Avdijivky možná padly do zajetí stovky ukrajinských vojáků

Během ukrajinského ústupu od Avdijivky na východě Ukrajiny mohly do zajetí padnout stovky ukrajinských vojáků, uvedl deník The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované zdroje z řad vojáků a západních představitelů. Ukrajinské stažení od města přitom označil za chaotické. Pokud by se zajetí velkého množství ukrajinských vojáků potvrdilo, bylo by podle něj pro Ukrajinu značnou ztrátou.

Dva vojáci obeznámení s podrobnostmi ukrajinského ústupu od města odhadli, že do ruského zajetí padlo, nebo se zatím pohřešuje, 850 až 1000 vojáků. Západní představitelé pak deníku sdělili, že takovýto odhad se zdá blízký pravdě.

21. února 2024 · 10:27

FT: Danone plánuje prodat své ruské aktivity podnikateli napojenému na Čečensko

Francouzská potravinářská společnost Danone plánuje prodat své ruské aktivity podnikateli napojenému na Čečensko. S odkazem na své zdroje a zhlédnuté dokumenty to napsal britský deník Financial Times (FT). Nad podnikáním francouzské firmy převzala před sedmi měsíci kontrolu Moskva, a to na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Danone se chystá ve čtvrtek zveřejnit hospodářské výsledky, informace FT nechtěla firma komentovat.

Podle dopisu, do nějž nahlédli redaktoři FT, souhlasila firma Vamin Tatarstan, kterou vlastní podnikatel Mintimer Mingazov, že za ruské podnikání Danone zaplatí 17,7 miliardy rublů (4,5 miliardy Kč). Podle těchto informací Danone obdrží deset miliard rublů za svůj vlastní kapitál, zatímco 7,7 miliardy rublů půjde na obsluhu dluhu ruské součásti.

21. února 2024 · 08:45

Ukrajinský útok podle médií zabil desítky ruských vojáků na cvičišti

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský výcvikový prostor u okupované Volnovachy v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. V areálu v té době právě nastoupili vojáci v očekávání příjezdu ruského generálmajora Olega Moisejeva. Při útoku zemřelo nejméně 60 ruských vojáků, uvedlzpravodaj ruskojazyčné redakce stanice BBC. O útoku napsal také ukrajinský novinář Denys Kazanskyj nebo ruský proválečný bloger Jegor Guzenko.

21. února 2024 · 02:45

Biden kritizoval Trumpa za jeho vyjádření ke smrti Navalného

Americký prezident Joe Biden zkritizoval svého pravděpodobného soka v letošní prezidentské volbě Donalda Trumpa za jeho vyjádření ke smrti ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. Biden se podle tiskových agentur otázal, proč Trump úmrtí v sibiřské trestanecké kolonii, které šéf Bílého domu a další západní státníci připisují režimu ruského vůdce Vladimira Putina, obrací v kritiku Spojených států. Trump v několika vyjádřeních ani jednou nedal najevo, že by Navalného smrt spojoval s Putinem.

Bidenův předchůdce v prezidentském úřadu ve své první reakci v pondělí uvedl, že mu Navalného smrt pomohla uvědomit si, že USA jsou „selhávající země“. Nepřímo také přirovnal Navalného perzekuci k soudním řízením, které jsou ve Spojených státech vedeny proti jeho osobě. V úterý se k události z minulého pátku vyjádřil znovu, tentokrát na dotaz moderátorky stanice Fox News. Navalného označil za odvážného muže, který se neměl vracet do své vlasti, k přímé kritice Putina však Trump opět nesáhl.

21. února 2024 · 00:49

V Brazílii se schází ministři zahraničí skupiny G20, dorazí i Blinken a Lavrov

Především o válkách na Ukrajině a na Blízkém východě budou hovořit ministři zahraničí zemí skupiny G20, jejichž dvoudenní jednání začíná dnes v brazilském Riu de Janeiro. Za jednací stůl po delší době společně zasednou americký ministr zahraničí Antony Blinken a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, separátní schůzku však v plánu nemají.

Ministerské setkání je první akcí, kterou pořádá letošní brazilské předsednictví klubu významných světových ekonomik. Vedle světových konfliktů bude tématem také možná reforma rozhodovacích principů světového společenství, která je jednou z priorit brazilského předsednictví. Prezident Luiz Inácio Lula da Silva prohlásil, že v OSN musí zavládnout „nová geopolitika“ bez práva veta a že členy Rady bezpečnosti OSN by neměly být země, které vedou války.

21. února 2024 · 00:03

Vláda projedná zákon o lobbingu nebo nevydávání víz Rusům a Bělorusům

Vláda se dnes vrátí k novému zákonu s pravidly pro lobbing, jehož projednávání přerušila před měsícem. Na programu má i věcný návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který má zpřesnit povinnosti úřadů a samospráv při nakládaní s veřejnými penězi, nebo vládní nařízení, aby Česko kvůli invazi na Ukrajinu nadále nevydávalo víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům. Zasedání bude předcházet první jednání výboru pro regionální politiku na vládní úrovni, po schůzi se sejde Bezpečnostní rada státu (BRS).

Předpis o lobbingu má stanovit transparentní pravidla pro lobbování a omezit hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu. Zavést má registry pro evidenci lobbistů i lobbovaných. Piráti při posledním projednávání zákona vládou prosazovali rozšíření předpisu tak, aby dopadal i na prezidenta a asistenty poslanců a senátorů. Vadilo jim také, že lobbing polostátní firmy, například společnosti ČEZ, by nebyl považován za lobbování. Přijetí regulace do poloviny roku 2025 je podmínkou pro vyplacení peněz z Národního plánu obnovy.