CPI vydala dluhopisy na „věčnost“ | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

CPI opět vsadila na neobvyklé měny. V Singapuru vydala „věčné“ dluhopisy

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Realitní impérium CPI miliardáře Radovana Vítka na svých cestách za penězi vsadilo na singapurský dolar. Podle zdrojů deníku E15 skupina prodala v závěru minulého týdne investorům své dluhopisy v přepočtu za téměř dvě a půl miliardy korun, přičemž jako první evropská společnost nabídla singapurským investorům hybridní dluhopisy vydané takzvaně na věčnost.

Pro transakci v méně obvyklé měně se CPI nerozhodla zdaleka poprvé, od roku 2018 vydala skupina bondy ve švýcarských francích, japonských jenech či v hongkongském dolaru. „Smyslem emise v singapurském dolaru je získat širší okruh investorů a měn,“ uvádí analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle zdrojů deníku E15 jsou bondy úročené 5,8 procenty ročně. Reálně ovšem zaplatí méně, a to díky konverzi získaných singapurských dolarů na euro. Díky této dodatečné operaci klesne podle zdrojů blízkých transakci roční úrok pod čtyři procenta ročně. Bondy jsou vydány s takzvanou perpetuitou, tedy bez data splatnosti.

CPI koupila pozemek u metra Nádraží Holešovice za více než 700 milionů

„Bondy s perpetuitou se svou povahou blíží k akciím, jsou rizikovější, a nesou tedy i výrazně vyšší výnos,“ dodává Vaníček s tím, že vůči úrokovým sazbám ve světě relativně vysoký nabízený úrok skupinou CPI je vzhledem k riziku adekvátní. Sama CPI informaci deníku nekomentovala.

Singapur je jedním z nejvýznamnějších asijských kapitálových uzlů. Skupina CPI vydala standardní bondy v Singapuru jen krátce po své emisi Velké Británii vydané v librách.

Nekonečné dluhopisy

U dluhopisů s perpetuitou dlužník nesplácí samotnou jistinu, ale pouze úroky. Ty však bývají vyšší a dlužník je musí platiti teoreticky do nekonečna, někdy ale emitent může dluhopisy ve vzdálené budoucnosti splatit. Podle znalců jsou „věčné“ dluhopisy spojeny s vyšším rizikem, jelikož jejichž případné vypořádání během kolapsu firmy probíhá až poté, co dlužník vyplatí výše postavené věřitele typu bank, či držitelů klasických dluhopisů. Nekonečné dluhopisy vydávají firmy i státy, Velká Británie tak například během první světové války vydala dluhopisy s perpetuitou s možností je nikdy nesplatit. Nakonec se tak stalo v roce 2014.

Výnos z emise má podle zdrojů obeznámených se situací posloužit jako další zdroj pro mamutí akviziční plány kancelářských budov v centrální části polské Varšavy, které skupinu vyjdou na více než 800 milionů eur, tedy na částku v přepočtu převyšující dvacet miliard korun.

Skupina CPI patří v Česku k průkopníkům takzvaného zeleného financování, už loni na podzim firma vydala zelené eurodluhopisy na financování ekologických nemovitostí v objemu kolem dvaceti miliard korun, letos v lednu pak CPI obdobnou várku bondů připravilo i pro investory v Londýně, a to v přepočtu v objemu přes 10 miliard korun. Růstem především eurových půjček se skupina snaží využít aktuálně stále velmi nízkých úrokových sazeb v eurozóně.

Žebříček nejbohatších Čechů: do popředí se tlačí podnikatelé v IT
Realitní magnát Vítek koupil další kancelářské centrum za miliardy korun

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!