Czech Home Capital zbrojí na miliardové akvizice v nájemním bydlení | E15.cz

Investorský predátor v nájemním bydlení zbrojí na miliardové akvizice

Jaroslav Bukovský

Ambiciózní investorský hráč na trhu nájemního bydlení hodlá vydatně posílit své akviziční zdroje. Skupina Czech Home Capital, v níž figuruje jako největší akcionář finančník David Rusňák, nabídne investorům dluhopisy v hodnotě až 1,3 miliardy korun. Prospekt začátkem května schválila Česká národní banka. 

Tuzemští finančníci mají podle svých slov rozjednané nákupy bytových portfolií za takřka dvě miliardy korun, a to i mimo Česko, na které použijí právě výnosy z nových dluhopisů. V tuzemsku zamíří peníze skupiny především do regionů.

„V oblasti nájemního bydlení vidíme nyní i do budoucna celou řadu velmi atraktivních příležitostí,“ řekl deníku E15 David Rusňák, který je rovněž zakladatelem a spolumajitelem investiční skupiny DRFG.

„Nejprve jsme do projektu zainvestovali řádově stovky milionů z vlastních zdrojů, nyní reagujeme na značnou poptávku ze strany investorů, kteří chtějí společně s námi na tomto projektu participovat,“ dodal.

Skupina aktuálně jedná o nákupu bytových portfolií krom Česka i v Německu, dluhopisový prospekt proto připouští i možnost vydání papírů krom korun i v eurech.

Podle znalců přidala na atraktivitě nájemního bydlení pro větší investory pandemie koronaviru.

„Pokud banky nyní zavedou přísnější pravidla pro hypoteční financování a pokud ekonomické podmínky na českém trhu po pandemii budou náročné, může to vést k tomu, že si více lidí bude své bydlení pronajímat místo toho, aby ho kupovali,“ připomíná šéf oddělení realit poradenské společnosti PwC Richard Jones.

Před pandemií nebyl model institucionálních investorů do nájemního bydlení v Česku vzhledem k popularitě bydlení ve vlastním obvyklý, dodal Jones. 

Skupina Czech Home Capital na sebe letos upozornila i angažováním bývalého prvního muže pražského dopravního podniku Martina Gillara do svého vedení. Gillar, který dopravnímu podniku šéfoval v letech 2016 až 2018, se stal zároveň desetiprocentním akcionářem skupiny.

Czech Home Capital vznikla teprve v roce 2019 a do poloviny dubna uskutečnila investice za zhruba dvě stě milionů korun. V portfoliu má mimo jiné i byty ve městech, jako jsou severočeský Most či středočeský Beroun.

„V regionech se na rozdíl od Prahy v segmentu investic do nájemního bydlení stále nabízejí příležitosti s výnosem kolem sedmi či osmi procent,“ dodává ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. Do konce letošního roku plánuje Czech Home Capital skoupit až tisícovku bytů. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!