Czech Home Capital zbrojí na miliardové akvizice v nájemním bydlení | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Investorský predátor v nájemním bydlení zbrojí na miliardové akvizice

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Ambiciózní investorský hráč na trhu nájemního bydlení hodlá vydatně posílit své akviziční zdroje. Skupina Czech Home Capital, v níž figuruje jako největší akcionář finančník David Rusňák, nabídne investorům dluhopisy v hodnotě až 1,3 miliardy korun. Prospekt začátkem května schválila Česká národní banka. 

Tuzemští finančníci mají podle svých slov rozjednané nákupy bytových portfolií za takřka dvě miliardy korun, a to i mimo Česko, na které použijí právě výnosy z nových dluhopisů. V tuzemsku zamíří peníze skupiny především do regionů.

„V oblasti nájemního bydlení vidíme nyní i do budoucna celou řadu velmi atraktivních příležitostí,“ řekl deníku E15 David Rusňák, který je rovněž zakladatelem a spolumajitelem investiční skupiny DRFG.

Teď si budou všichni lízat rány, říká šéf skupiny CPI Martin Němeček

„Nejprve jsme do projektu zainvestovali řádově stovky milionů z vlastních zdrojů, nyní reagujeme na značnou poptávku ze strany investorů, kteří chtějí společně s námi na tomto projektu participovat,“ dodal.

Skupina aktuálně jedná o nákupu bytových portfolií krom Česka i v Německu, dluhopisový prospekt proto připouští i možnost vydání papírů krom korun i v eurech.

Komentář Vladana Gallistla: Smartwings nejsou žádnou nevinnou obětí koronaviru

Podle znalců přidala na atraktivitě nájemního bydlení pro větší investory pandemie koronaviru.

„Pokud banky nyní zavedou přísnější pravidla pro hypoteční financování a pokud ekonomické podmínky na českém trhu po pandemii budou náročné, může to vést k tomu, že si více lidí bude své bydlení pronajímat místo toho, aby ho kupovali,“ připomíná šéf oddělení realit poradenské společnosti PwC Richard Jones.

Před pandemií nebyl model institucionálních investorů do nájemního bydlení v Česku vzhledem k popularitě bydlení ve vlastním obvyklý, dodal Jones. 

Rusňákův fond koupil v Olomouci další obchodní centrum

Skupina Czech Home Capital na sebe letos upozornila i angažováním bývalého prvního muže pražského dopravního podniku Martina Gillara do svého vedení. Gillar, který dopravnímu podniku šéfoval v letech 2016 až 2018, se stal zároveň desetiprocentním akcionářem skupiny.

Czech Home Capital vznikla teprve v roce 2019 a do poloviny dubna uskutečnila investice za zhruba dvě stě milionů korun. V portfoliu má mimo jiné i byty ve městech, jako jsou severočeský Most či středočeský Beroun.

„V regionech se na rozdíl od Prahy v segmentu investic do nájemního bydlení stále nabízejí příležitosti s výnosem kolem sedmi či osmi procent,“ dodává ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. Do konce letošního roku plánuje Czech Home Capital skoupit až tisícovku bytů. 

Investoři do činžáků upravují strategii. Od recese si slibují nové nájemníky

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!