Armáda by při krizi mohla na hranice poslat až 2600 vojáků | E15.cz

Armáda by při krizi mohla na hranice poslat až 2600 vojáků

ilustrační foto, Uprchlíci na srbsko-maďarské hranici
ilustrační foto, Uprchlíci na srbsko-maďarské hranici
• 
ZDROJ: Petr Horky, Euro

ČTK

V případě krizové situace a velkého náporu uprchlíků by armáda mohla k ostraze českých hranic poslat až 2600 vojáků. S odvoláním na materiál ministerstva obrany to uvedla Česká televize, podle níž by ale takový počet vojáků na hranicích narušil plnění jiných závazků armády. Prezident Miloš Zeman na začátku srpna uvedl, že armáda je schopna poslat na hranice asi 1500 vojáků. Nyní se o takovém kroku ale neuvažuje.

Česko kvůli zvýšenému záchytu běženců nedávno přijalo první stupeň opatření, s možným nasazením armády k ochraně hranic přitom počítá až stupeň třetí. O jeho vyhlášení se nyní neuvažuje, politici ale zváží, zda nezvýšit opatření na druhý stupeň. To by znamenalo přesun části policistů do oblastí s vyšším záchytem uprchlíků.

Na tom, že Česko musí být připraveno k důslednější ochraně svých hranic, pokud nebudou úspěšná celoevropská opatření, se v úterý na setkání v Lánech shodli Zeman s předsedy obou komor Parlamentu Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (oba ČSSD).

Štěch přitom hovořil i o možnosti posílit ochranu českých hranic například formou mimořádných cvičení armády. Česká armáda má nyní zhruba 21 tisíc vojáků, letos by měla přijmout dalších 2000 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.