Atentát na Aloise Rašína. Fanatický anarchokomunista ho před 94 lety střelil do zad | E15.cz

Atentát na Aloise Rašína. Fanatický anarchokomunista ho před 94 lety střelil do zad

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Právě dnes uběhlo 94 let od atentátu na prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína, který proslul mottem Pracuj a šetři. Byl střelen do zad komunistou Josefem Šoupalem.

Rašín se narodil v roce 1867. Už při studiích práv se začal politicky angažovat. V roce 1891 vydal brožuru České státní právo, která už tehdy byla trnem v oku rakousko-uherské moci. Za svůj život byl několikrát vězněn, nejdříve na konci 19. století. Podruhé trávil čas v plzeňské věznici na Borech v roce 1915-1916. Volný čas využil k psaní textů o hospodářské politice, kterou se později proslavil.

Jeho čas přišel po konci první světové války. Byl jedním z takzvaných mužů 28. října, dalšími byli Josef Švehla, Vávro Šrobár, Jiří Stříbrný a František Soukup. Rašín sám byl autorem zákona, který vyhlašoval vznik samostatného Československa. Jako politik nebyl miláčkem davů. Byl neústupný, ctižádostivý a nevadilo mu se vymezovat proti většinovému názoru. Nezřídka se dopouštěl kontroverzních výroků, například o tehdy vážených legionářích. To vše jeho popularitě nepomáhalo. 

Od vzniku Československa působil v několika vládách. Prvorepubliková politická situace byla dosti nestabilní, pevným článkem byli snad jen Švehlovi agrárníci. Rašín působil jako poslanec, největší vliv na československou politiku měl ale jako ministr financí. Mezi jeho největší hospodářskopolitické přínosy patří měnová odluka české Koruny od rakouské měny. Za jeho působení na ministerstvu financí byla měnová politika restriktivní, sám kladl důraz na deflační politiku a silnou měnu. Intervence ČNB by zřejmě neschvaloval. Prosazoval zodpovědnou fiskální politiku.

Rašín byl praktickým politikem, patří ale také k nevýznamnějším českým ekonomickým teoretikům. Je autorem několika knih věnovaných hospodářské politice. V jeho teoretických pracích je patrný vliv liberálních ekonomů rakouské školy. 

5. ledna 1923 byl v pražské Žitné ulici nedaleko svého domu postřelen radikálním anarchokomunistou Josefem Šoupalem. Střelec zaskočil nepřipraveného ministra zezadu, na následky atentátu Rašín zemřel 18. února. Vrah si odseděl 20 let. 

V Rašínovi by se krve nedořezal: Jeho filmový pomníček v České televizi je neživotně strnulý. Více o filmu zde

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video