Babiš: Právník mé exmanželky a syna podal trestní oznámení na redaktory Seznamu | E15.cz

Babiš: Právník mé exmanželky a syna podal trestní oznámení na redaktory Seznamu

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český premiér Andrej Babiš v online rozhovoru pro server Blesk Zprávy řekl, že právní zástupce jeho bývalé manželky a jeho syna podal trestní oznámení na redaktory serveru Seznam Zprávy. Důvodem pro tento krok je rozhovor, který redaktoři Sabina Slonková a Jiří Kubík vedli s premiérovým synem Andrejem Babišem mladším a natáčeli ho skrytou kamerou. Ředitel zpravodajství portálu Seznam.cz Jakub Unger sdělil ČTK, že si za prací obou reportérů plně stojí. 

„Právě dnes právní zástupce mojí bývalé manželky a mého syna Andreje Babiše podal trestní oznámení na redaktory Seznamu paní Slonkovou a pana Kubíka za porušení švýcarských zákonů. A podal to hlavnímu prokurátorovi,“ řekl premiér serveru Blesk.cz. Odmítl, že by své bývalé manželce s přípravou trestního oznámení nebo s prohlášením minulý týden v sobotu pomáhal. „Je to její věc,“ řekl.

Babiš uvedl, že nezná přesnou právní kvalifikaci uvedenou v podaném trestním oznámení. Připustil však, že by se mohlo týkat natáčení Andreje Babiše mladšího skrytou kamerou na brýlích v průběhu rozhovoru. Matka Babiše mladšího již dříve pro televizi Nova označila počínání redaktorů Seznam Zpráv za útok proti soukromí.

Andrej Babiš mladší v rozhovoru nařkl spolupracovníky svého otce, kteří jej měli držet na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Server Seznam Zprávy už dříve uvedl, že si nechal vypracovat právní analýzu, podle níž zákon neporušil. Oznámením se budou zabývat i švýcarské úřady.

Babiš také v rozhovoru uvedl, že příští týden půjde vypovídat na policii v kauze údajného zavlečení svého syna na Krym. Obsílku již dostal.

Ke svému synovi uvedl, že je občanem Slovenska a Švýcarska, kde žije se svou matkou. Zde s ním redaktoři Seznam Zpráv natočili rozhovor. Ten je nyní předmětem trestního oznámení na redaktory.

"Za investigativním pořadem Zvláštní vyšetřování i prací reportérů si samozřejmě plně stojíme. Jednotlivé výroky pana premiéra Babiše nevidíme důvod více komentovat," uvedl ředitel zpravodajství Seznamu Unger. Redakce Seznam Zpráv už dříve sdělila, že si nechala zpracovat právní analýzu, podle níž se její novináři ničeho nezákonného nedopustili. Redakce považuje Babiše mladšího podle Ungera za důležitého svědka a k němu i jeho matce přistupuje maximálně citlivě.

Andrej Babiš mladší obvinil v reportáži serveru Seznam Zprávy spolupracovníky svého otce, kteří jej měli držet stranou od kauzy Čapí hnízdo. Podle jeho slov jej měli držet na Ruskem anektovaném Krymu. 

Premiér Babiš tato tvrzení odmítl a uvedl, že jeho syn trpí schyzofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to uvedl, že jeho otec lže. Reportáž Seznam Zpráv spustil v Česku politickou krizi. Tu využila opozice a vyvolala hlasování sněmovny o nedůvěře vládě. 

České Nejvyšší státní zastupitelství dalo podnět žalobcům, aby prověřili tvrzení premiérova syna o tom, že byl držen na Krymu. Policie se tvrzením Babišova syna zabývá.

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video