Ministryně Dostálová má být hlavní podezřelou policejní razie na ministerstvu pro místní rozvoj | e15.cz

Ministryně Dostálová má být hlavní podezřelou policejní razie na ministerstvu pro místní rozvoj

Jan PavecNguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) je v tuto chvíli hlavní podezřelou v kauze zakázek agentury CzechTourism, kvůli které proběhla ve středu ráno policejní razie na jejím ministerstvu i v centrále CzechTourism. Policie věc blíže komentovat nechce, ale E15 se podařilo zjistit informace přímo z policejního spisu, do nějž měl deník možnost nahlédnout. 

Ve spise je podezírána z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a dotačního podvodu. K nim mělo dojít v roce 2016, kdy působila jako náměstkyně pro regionální rozvoj. Sama Dostálová na dotaz E15 k této informaci neodpověděla.

Na svolané tiskové konferenci ovšem potvrdila, že se o ni policie zajímá. „Z logiky věci policie prověřuje i mě. Byla jsem z pozice náměstkyně i ministryně nadřízenou CzechTourism. Policie byla u mě ráno doma s dotazem, zda mám nějakou služební techniku,“ uvedla Dostálová k tomu, že komunikační techniku odevzdala. Policie podle ní chce prověřit komunikaci mezi ministerstvem a CzechTourism.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček se k věci nechtěl vyjádřit. „Nemohu komentovat probíhající zásah policie. Požádal jsem policii, aby se v rámci možností vyjádřila. Ta sdělila, že je ve stádiu zajišťování důkazů a nikdo nebyl obviněn,“ řekl Hamáček.

Rezortu v uvedené době šéfovala Karla Šlechtová (ANO), která však podle svých slov o ničem neví. „Nikdo mě nekontaktoval. Určitě se vyjádřím, až bude jasno, o co konkrétně jde. Nyní zatím bez komentáře, protože nedisponuji žádnými informacemi,“ řekla pro deník E15.

Šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda informaci také nechtěl komentovat. „Nebudu se ke konkrétním jménům vyjadřovat. Informace, které jsme mohli poskytnout, jsme už poskytli prostřednictvím městského státního zastupitelství v Praze,“ uvedl Svoboda.

V sídle ministerstva na pražském Staroměstském náměstí a v centrále agentury CzechTourism na Vinohradech zasahovali od středečního rána policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Kriminalisté podle Svobody pouze zajišťovali důkazy a nikdo zatím nebyl obviněn.


S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery