Trochu jsme zbohatli, Západ ale stále zůstává v nedohlednu | E15.cz

Trochu jsme zbohatli, Západ ale stále zůstává v nedohlednu

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česku se daří, to je jistě pravda – životní úroveň pozvolna stoupá. Potíž je v tom, že s doháněním Západu to už tak růžově nevypadá a představa, že v blízké budoucnosti doženeme třeba sousední Rakousko spadá spíš do kategorie zbožných přání...

Jak se říká, jeden obrázek vydá za tisíc slov. Stačí se podívat na geomarketingovou mapu Evropy pro rok 2018. Analýzu každoročně zpracovává německá společnost GFK. Vůbec nejlíp je v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku. Stěžovat si nemohou ani Dánové, Němci a Rakušané. V pravém horním rohu mapy nepřehlédněte „rudý“, tedy bohatý, Island.

Velmi jasně jsou zde patrné hranice. Hranice Západu a Východu, Severu a Jihu. Chladné barvy (modrá, zelená) představují chudobu, ty teplé (žlutá, červená) bohatství. Samozřejmě to neplatí bez výhrad, ale v zásadě to tak je a ještě dlouho bude.

Rozdíly v rámci Evropy jsou jasně patrné – západ × východ, ale také sever × jih. Však posuďte sami. Detailní mapa ve vysokém rozlišení je k mání zde.

V Praze je žlutě, třeba jako v Palermu

Ke grafice GFK je třeba dodat, že téměř celá Česká republika je v roce 2018 „zelená“. Praha a okolí jsou dokonce žluté, což je pro Česko novum. Jen pro představu, kupní síla zde odpovídá jihu Itálie či severu Španělska s výjimkou Katalánska. Ale zpět k Česku: ve všech regionech je tak dle GFK kupní síla obyvatelstva na srovnatelné úrovni, dokonce i v dříve modrých okresech Olomouckého kraje a severních Čech.

Pro úplnost je třeba dodat, že absolutní hodnota kupní síly v přepočtu na eura samozřejmě přímo nevystihuje životní úroveň v jednotlivých zemích. Ale asi uznáte, že Němec s německou minimální mzdou je na tom lépe než Čech s tou naší...

Dle GFK odpovídá průměrná kupní síla jednoho Evropana v roce 2018 částce 14 292 eur, které lze rozdělit mezi spotřebu a úspory. Je to meziročně o 355 eur víc. Při aktuáním kurzu nějakých 371 tisíc korun ročně.

Jak už to tak bývá, rozdíly jsou propastné, kupní síla v Lichtenštejnsku činí 65 438 eur na obyvatele, což je 4,5 násobek průměru. Švýcaři mají v průměru 40 456 eur na hlavu, Angličani „jen“ 20 572 eur. Nejhůř je na Ukrajině s průměrnou kupní silou 1 318 eur na hlavu.

České republice se GFK letos nevěnuje, analýza detailněji zmiňuje například Poláky a Maďary, kteří mají 7 228 eur, respektive 6 654 eur na hlavu. Analýzu v angličtině najdete zde.

Mzdová kalkulačka

Newslettery