Čaniga z Likérky Drak je na svobodě, složil půlmilionovou kauci

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ctk

Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga z kauzy lihové mafie byl po více než půl roce propuštěn z vazby spolu s dalšími dvěma lidmi. Uvedla to Česká televize. Policie Čanigu viní z podílu na miliardových daňových únicích při nelegálních obchodech s alkoholem. Likérka Drak byla spojována i se sérií úmrtí po otravách alkoholickými nápoji obsahujícími metanol. V této kauze ale policie obvinění vůči Čanigovi stáhla.

Čaniga skončil ve vazbě v lednu po rozsáhlé razii, zadrženo bylo ještě dalších 14 lidí. Nyní byli tři lidé z vazby propuštěni. Že je mezi nimi jednatel Likérky Drak, potvrdili Čanigův advokát Daniel Dítě i dozorující státní zástupce Lubomír Stoklásek.

Propuštění navrhl přímo státní zástupce. Čaniga musel složit půlmilionovou kauci a odevzdat pas a bude pod dohledem probačního úředníka. Zbylými dvěma propuštěnými jsou skladník společnosti Moravia Chem Rostislav Hanulík a spolupracovník údajného šéfa lihové mafie Radka Březiny Martin Kalakai.

Březina aktuálně stojí se svým bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem před soudem v Olomouci kvůli utajeným skladům lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun. Jména Březinových figurují také právě ve zmíněném případu takzvané lihové mafie, v němž policisté obvinili 15 lidí, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy korun.