Část iráckých uprchlíků odletěla z Česka do vlasti

Skupinu Iráčanů zadržela policie ve čtvrtek večer několik kilometrů od česko-německých hranic. Uprchlíci, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21, si ve středu vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta.

Skupinu Iráčanů zadržela policie ve čtvrtek večer několik kilometrů od česko-německých hranic. Uprchlíci, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21, si ve středu vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Zdroj: ctk

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku odletěla odpoledne z pražského Letiště Václava Havla zpátky do vlasti. Náklady na jejich návrat činí podle ministerstva vnitra zhruba 100 tisíc korun, řekl mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Kiril Christov.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve novinářům řekl, že tyto náklady uhradí stát, bude o nich ale jednat s Nadačním fondem Generace 21, který uprchlíky do Česka přivezl. Druhá dvacetičlenná skupina, která odjela z Česka do Německa, by se podle Chovance měla do ČR vrátit do konce měsíce.

„Všichni souhlasili s dobrovolným návratem, všichni nastoupili do letadla, vše proběhlo v klidu,“ popsal dnešní odlet Iráčanů Christov, který skupinu doprovázel až k letadlu. Do Iráku se uprchlíci vrací běžnou linkou přes turecký Istanbul. „Celá ta akce stála 100 046 korun, což je cena za všechny letenky dohromady. Plus ještě nějaké peníze za nadváhu zavazadel,“ dodal mluvčí uprchlických zařízení.

Cestumá zaplatit fond

Ministerstvo vnitra se na fond kvůli proplacení letenek obrátilo zatím s telefonickou žádostí. „Pokud to bude možné, tak cestu zaplatíme. S ministerstvem vnitra budeme jednat. Je to o dohodě,“ řekl ředitel nadačního fondu Jan Talafant. Zdůraznil, že cílem organizace není posílat lidi zpět. I když nyní je v jejich zemi bezpečno, za pár dní se může situace dramaticky změnit, dodal. O uhrazení cesty by měla jednat správní rada fondu. Pokud ho schválí, fond případnou fakturu vyrovná.

V Česku zůstává 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku. Nadační fond Generace 21 se o ně chce dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Skupinu, která odletěla do Iráku, zadržela policie minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic. Cizinci požádali znovu o azyl a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna, následně se však vyslovili pro návrat do Iráku.

Program skončil

Fond do Česka přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Tamní úřady chtějí 20 z nich vrátit. „Podle mých informací předali Němci těm lidem vyrozumění, že budou vráceni do ČR, jsou tam správní lhůty. Čekáme, až uběhnou,“ uvedl Chovanec. Předání by se mělo uskutečnit do konce měsíce. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl. Nedávno odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu zaplatili jejich příbuzní.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, kteří už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. Obě rodiny proto dostaly od partnerské nadace po 500 dolarů (zhruba 11 900 korun) jako kompenzaci za škody kvůli zrušení přesídlení na poslední chvíli, uvedl fond.