Česká televize chystá pořad o armádě. Azimut to nebude, slíbil Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický Zdroj: CTK

Prestiž armády a zájem o vojenskou techniku. To chce posílit ministr obrany Martin Stropnický. S Českou televizí proto ministerstvo obrany připravuje dokumentární seriál.

Bezpečnostní témata se veřejné diskuzi objevují čím dál častěji a armáda nově dostane prostor i ve veřejnoprávním médiu. Programová rada České televize minulý týden schválila námět na dvanáctidílnou sérii krátkých vojenských dokumentů.

„S Českou televizí jsem dohodl, že po dlouhých letech vznikne magazín o armádě,“ uvedl na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický. „Nebude to žádný Azimut, ale moderní pořad o vojácích a jejich technice.“ Projekt je zatím ve fázi příprav, podle ministerstva bude více informací dostupných během léta. Resort obrany má televizi poskytovat odborné konzultace a poskytovat podmínky k natáčení.

To je podle České televize pro vytváření takového pořadu nezbytné. „V tuto chvíli jednáme o přesné formě spolupráce. Obsah pořadu, dramaturgie i forma budou plně v kompetenci České televize,“ napsala E15 tisková mluvčí Alžběta Plívová.

„V dnešní bezpečnostní situaci považujeme téma obrany a představení schopností armády za velice aktuální. Jsme rádi, že Česká televize je podobného názoru,“ uvedl pro E15 Jan Pejšek z komunikačního odboru ministerstva obrany. Předseda Poslanecké sněmovny a bývalý stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček rozhodnutí vítá. „Záleží ovšem na tom, jak tvůrci pořad pojmou,“ řekl serveru E15.

Na Slovenské veřejnoprávní televizi STV se patnáctiminutový pořad o armádě Profesionál vysílá každý měsíc už od roku 2009.