Česku hrozí ztráta až 30 miliard korun z evropských fondů, varuje ministerstvo | E15.cz

Česku hrozí ztráta až 30 miliard korun z evropských fondů, varuje ministerstvo

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České republice hrozí, že nedokáže do konce roku vyčerpat z evropských fondů až 30 miliard korun. Upozornil na to ministr pro místní rozvoj František Lukl. Podle něj má největší problémy pět operačních programů. Pokud tyto peníze Česká republika nedokáže vyčerpat do konce současného programového období, tedy letos, tak o ně nenávratně přijde.

„Čerpání prostředků není uspokojivé. MMR proto u řady programů zavedlo krizové řízení. Tato agenda je také pravidelným bodem jednání porady ekonomických ministrů,“ prohlásil Lukl.

Za hlavní problémy, proč je Česká republika v čerpání evropských peněz ve skluzu, vedení resortu považuje příliš složitou strukturu operačních programů, složitost metodiky, která na začátku programového období dokonce zcela chyběla, či vysokou fluktuaci pracovníků jak řídících rad, tak i v jednotlivých Regionálních operačních programů.

„Velké problémy jsou v projektovém řízení příjemců a kvalitě zadávacího řízení. Zpoždění způsobuje také časté odvolávání a dlouhé lhůty u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS),“ dodal ministr Lukl.

Jako nejrizikovější hodnotí ministerstvo pět operačních programů, konkrétně jde o OP Životní prostředí, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Integrovaný operační program, OP Technická pomoc a ROP Severozápad. „Naše předpoklady jsou o něco skeptičtější než odhady řídících orgánů daných operačních programů. Pokusíme se udělat vše pro to, aby ztráta byla minimální. To ale neznamená, že si budeme ty věci malovat narůžovo,“ řekl Lukl. Evropská komise navíc Česku naznačila, že nejspíš zcela pozastaví Regionální operační program Střední Čechy.

Evropská komise ke 4. září certifikovala projekty za 275,7 miliardy korun, což je 34,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko podle Lukla v současném programovém období 2007 až 2013 k dispozici. Právě tuto sumu přitom úřad považují za skutečně vyčerpané dotace.

Domácí příjemci dostali 4. září proplaceno celkem 456,7 miliardy korun, což je 57,4 procenta připravené částky. Za poslední měsíc tak na účtech úspěšných žadatelů přibylo dalších 9,7 miliardy korun. Úřady dosud rozhodly o poskytnutí evropských peněz na 44 430 projektů za celkem 694,9 miliardy korun. To je 87,4 procenta peněz připravených pro aktuální programové období.

MMR nyní jako národní orgán koordinace debatuje s řídícími orgány o tom, jaká opatření k zabránění ztráty přidělených peněz přijmou.

Lukl: Jsou to egoisti

„Ono je to logické a asi i lidské, že každý, kdo hospodaří s nějakou finanční částkou, bude chtít udělat vše proto, aby je mohli vyčerpat pro své potřeby. To bylo krásně vidět u ROP Severozápad, kde my se domníváme, a nakonec to potvrzuje i jejich expertní tým, že nedočerpají všechny finanční prostředky, které po rozeběhnutí programu mají k dispozici. Přesto jejich monitorovací výbor nesouhlasil byť s korunou, která by mohla být přesunuta do jiných operačních programů a být využita v rámci České republiky,“ popsal jednání o přesunu peněz Lukl.

Podle ministra je postoj vedení Ústeckého a Karlovarského kraje, jejichž zástupci tvoří většinu v monitorovacím výboru ROP Severozápad, egoistický.

Evropské dotace v ohrožení

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.