Cigarety kvůli koruně a Bruselu letos opět zdraží | E15.cz

Cigarety kvůli koruně a Bruselu letos opět zdraží

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny tabáku a cigaret zřejmě letos opět stoupnou. Novela zákona o spotřebních daních z dílny ministerstva financí totiž zdraží krabičky cigaret o tři až čtyři koruny. Důvodem růstu daní je slabší kurz koruny, kvůli němuž Česko neplní sazby stanovené Bruselem. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Cigarety zdražily už v lednu o zhruba dvě koruny.

Ministerstvo financí navrhuje, aby zákon Poslanecká sněmovna přijala již v prvním čtení s účinností tři měsíce od jeho vyhlášení.

„Úprava sazeb spotřební daně z tabákových výrobků o pět až sedm procent oproti aktuálnímu stavu je podmínkou pro splnění požadavků vyplývajících ze směrnice způsobem, který rovněž předejde jejich dalším změnám v krátkém časovém odstupu,“ uvedlo MF. Další zvýšení daně by tak přicházelo v úvahu až od roku 2016.

Nynější růst daně může mít negativní dopad na hospodaření koncernu Philip Morris CR, domnívá se analytik Patria Direct Tomáš Tomčány. „Ohledně investice do akcií Philip Morris CR tak zůstáváme opatrní. Náš krátkodobý výhled je spíše negativní s ohledem na riziko mírného poklesu dividend v příštích letech,“ vysvětlil Tomčány.

Vývoj akcií Philip Morris CR za posledních 5 let:

Graf 10. 3. 2014.Autor: vagaday@mf.cz

Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením.

Maximální měsíční dopad na daň z přidané hodnoty (DPH) po uplynutí tříměsíční lhůty v rámci regulace předzásobení očekává MF pět milionů korun ve srovnání se současným stavem. Zvýšení daně by mělo zvýšit inflaci o 0,216 procentního bodu.

Tabákové firmy považují růst daně za nevyhnutelný
„Minimální výnos spotřební daně z cigaret ve výši 90 EUR za tisíc kusů podle směnného kurzu z 1. října 2013 vyplývá z evropské legislativy. V tomto ohledu považujeme navýšení minimální složky daně za nevyhnutelné,“ uvedl v reakci na návrh ministerstva člen představenstva Philip Morris Martin Hlaváček. Podobně se vyjádřil i Vratislav Janda z konkurenčního British American Tobacco. „Pokud by tak MF neučinilo, vystavovalo by ČR riziku postihu ze strany Evropské komise,“ podotkl.

Ministerstvo zároveň navrhuje u cigaret označených nynějším kolkem zavedení přechodného tříměsíční období od účinnosti zákona pro jejich doprodej.

Musí se splnit evropská směrnice

Česko musí splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Spotřební daň na tabákové výrobky se přitom již od letošního ledna zvýšila novelou, která byla schválena v roce 2012.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video