EADS vrátí Česku jeden L-159 a dodá díly za 4,6 milionu | E15.cz

EADS vrátí Česku jeden L-159 a dodá díly za 4,6 milionu

Aero L-159 Alca v barvách české armády.
Aero L-159 Alca v barvách české armády.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany přimělo evropský koncern EADS kvůli problémům s letadly CASA k tomu, aby dostalo zpátky jeden bitevník L-159, náhradní díly za 4,6 milionu korun a prodloužení záruky až na 12 měsíců na čtyři španělské dopravní stroje dodané české armádě.

Ústupky EADS a jeho prostředníka v tuzemsku Omnipolu vůči úřadu Alexandra Vondry obsahuje třístranná smlouva o narovnání, která řeší kritizovanou dodávku letadel CASA C-295 za 3,6 miliardy korun, respektive 4,6 miliardy se servisními službami. Vondra dnes zdůraznil, že ministerstvo dál trvá na tom, aby výrobce všechny závady odstranil nejpozději do 31. května letošního roku, jinak česká strana od smlouvy odstoupí. Plně funkční má být i systém ochrany proti naváděným raketám, který umožní poslat dopravní stroje do Afghánistánu nebo do jiné zahraniční mise.

L-159 se vrací jako bumerang

Částeční výměna čtyř letadel za pět českých podzvukových bitevníků L-159 byla přitom hlavním důvodem, proč bývalá vláda Mirka Topolánka nevypsala výběrové řízení, ale prostřednictvím Omnipolu přímo oslovila EADS. Vondra ale zdůraznil, že česká armáda dostane zpět nikoliv jednomístný, ale dvoumístný bitevník, který slouží k výcviku a má tedy ve vzdušných silách uplatnění.

„Navrácení jednoho cvičného bitevníku L-159 ušetří armádě peníze, které by musela vynaložit na přestavbu jednomístné verze na dvoumístnou,“ vysvětlil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Armáda podle něj potřebuje zvýšit počet svých cvičných strojů z dosavadních čtyř na osm.

Spory se táhnou už druhým rokem

Rezort obrany se už od loňska snaží uplatnit reklamace na některé závadové systémy, s nimž jsou opakovaně problémy. Španělské stroje nesměly poprvé do vzduchu loni v únoru. Tehdy se jeden z nich při cvičném letu propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety zastaveny v květnu a naposledy 31. října.

Ministr obrany Alexandr Vondra Omnipolu pohrozil, že pokud neodstraní všechny problémy do konce května letošního roku, navrhne vládě, aby od smlouvy odstoupila. Půlroční lhůtu, která běží už druhý měsíc, dohodl úřad za bývalého šéfa rezortu Martina Bartáka. „Případný soudní spor považuji za krajní řešení, na němž by vydělali pouze právníci,“ konstatoval nedávno ředitel Omnipolu Michal Hon.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video